Wniosek rodziców o pozostawienie nauczyciela wzór

17 

O dobrego nauczyciela walczyć chcą nie tylko dzieci, ale i rodzice. Jeśli więc pedagog ma wyjątkowo dobry kontakt z uczniami i pozytywnie wpływa na ich zachowanie lub wyniki w nauce, a mimo to dyrektor podjął decyzję o jego zwolnieniu lub przydzieleniu innej klasie, warto wiedzieć, iż możliwe jest wniesienie wniosku o pozostawienie nauczyciela.

Z pismem tego typu należy udać się do kierującego placówką, ponieważ to on zajmuje się przydzielaniem pedagogów do poszczególnych klas.

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Kiedy można wykorzystać wniosek o pozostawienie nauczyciela?

Pismo z prośbą o pozostawienie nauczyciela najczęściej dotyczy zastępstwa, czyli pedagoga, który uczył daną klasę przez krótki okres w zastępstwie za innego nauczyciela.

W takiej sytuacji należy pamiętać jednak, że osoba zatrudniona w danej szkole, która udała się na urlop, ma prawo wrócić do swojego miejsca pracy na to samo stanowisko – dyrektor może więc odmówić pozostawienia nauczyciela.

Inny przypadek to zwolnienie pedagoga, na przykład dyscyplinarne. W takich okolicznościach wniosek o pozostawienie nauczyciela pełni poniekąd rolę odwołania od tej decyzji w imieniu rodziców.

Niekiedy może dojść także do sytuacji, w której dyrektor, wprowadzając zmiany organizacyjne w szkole, zmienia nauczycieli klasom 1-3 (zasadniczo przez trzy lata prowadzi  je ten sam pedagog). Również w tych okolicznościach wniosek rodziców o pozostawienie nauczyciela może okazać się pomocny i może pozwolić na cofnięcie niekorzystnych zmian. 

Jak uzasadnić wniosek o pozostawienie nauczyciela?

Podanie rodziców o pozostawienie nauczyciela powinno zostać starannie uzasadnione. Argumenty, które przemawiają za pozostawieniem pedagoga przy danej klase, to – w zależności od wieku uczniów i sytuacji – między innymi:

  • więź powstała między uczniami a nauczycielem,
  • umiejętność wzbudzania w uczniach sympatii, szacunku, poczucia bezpieczeństwa,
  • skutecznie wspieranie uczniów w nauce i rozwoju,
  • skuteczne zachęcanie uczniów do większej aktywności,
  • dbanie przez nauczyciela o pozytywną atmosferę w klasie,
  • lepsze wyniki uczniów w nauce za sprawą stosowania innych metod nauczania, itd.

Jeśli chodzi o pozostawienie nauczyciela w klasach 1-3, uzasadnieniem wniosku najczęściej będą kwestie związane ze sferą psychiczną, jak przywiązanie dzieci do pedagoga, czy darzenie go sympatią.

Z kolei w przypadku uczniów nieco starszych, zwłaszcza tych, którzy mają w niedługim czasie przystąpić do egzaminów, wniosek o pozostawienie nauczyciela może skupiać się bardziej na jakości kształcenia pedagoga oraz wynikach jego pracy z dziećmi.

Niezależnie od przyczyny wniesienia wniosku, warto zadbać o to, aby jego uzasadnienie było staranne i rzeczowe, co przekona dyrektora do podjęcia korzystnej dla klasy decyzji. 

Wniosek czy petycja o pozostawienie nauczyciela?

Rodzice, którym zależy na pozostawieniu nauczyciela, zamiast wniosku w tej sprawie mogą przygotować petycję o pozostawienie pedagoga. Petycja od wniosku różni się tym, że podpisuje się pod nią wielu rodziców (sam dokument składa ich przedstawiciel).

Ponieważ petycja wskazuje na fakt, że inicjatywę popiera wiele osób, najczęściej zwiększa prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia pisma. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek rodziców o pozostawienie nauczyciela wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Wniosek rodziców o pozostawienie nauczyciela wzór

Aktualizacja: 2023-05-18

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 127

Wniosek rodziców o pozostawienie nauczyciela wzór
Wniosek rodziców o pozostawienie nauczyciela wzór
17