Wzór umowy zrzeczenia się dziedziczenia

17 

Umowa zrzeczenia się dziedziczenia polega na odrzuceniu spadku przysługującego spadkobiercy jeszcze za życia spadkodawcy. Umowę zawiera przyszły spadkobierca i spadkodawca. Jej celem jest najczęściej uniknięcie konsekwencji w postaci odziedziczenia długów po zmarłym.

Do przygotowania umowy warto wykorzystać gotowy do wypełnienia wzór umowy zrzeczenia się dziedziczenia. Pismo zawiera wszystkie wymagane elementy formalne i jest łatwe do uzupełnienia. Należy pamiętać, że zrzeczenie się obejmuje także zstępnych osoby rezygnującej ze spadku.

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Dziedziczenia warto zrzec się w przypadku, kiedy w skład masy spadkowej wchodzą zobowiązania, czyli długi. Umowę zrzeczenia się dziedziczenia wyjątkowo zawiera się jeszcze za życia przyszłego spadkodawcy – stanowi on jedną ze stron umowy. Zrzeczenie się dziedziczenia nie jest tym samym, co odrzucenie spadku (czynność jednostronna).

Umowę zrzeczenia się dziedziczenia zawiera przyszły spadkobierca z przyszłym spadkodawcą. Umowę tego typu należy obowiązkowo zawrzeć na piśmie w formie aktu notarialnego. Skutkiem zawarcia takiego kontraktu jest traktowanie spadkobiercy tak, jakby nie dożył otwarcia spadku. 

Należy mieć na uwadze, że zawarcie umowy zrzeczenia się dziedziczenia swoimi skutkami dotyka także zstępnych spadkobiercy, który zrzeka się dziedziczenia. Dotyczy to również dzieci nienarodzonych, czyli tych, które urodziły się po zawarciu umowy.

Stroną umowy zrzeczenia się dziedziczenia nie może być spadkobierca testamentowy. Taka osoba, nie chcąc przyjąć spadku, powinna go odrzucić po śmierci spadkodawcy.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wzór umowy zrzeczenia się dziedziczenia”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Wzór umowy zrzeczenia się dziedziczenia

Aktualizacja: 2023-08-12

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 125

wzor-umowy-zrzeczenia-sie-dziedziczenia
Wzór umowy zrzeczenia się dziedziczenia
17