17 zł
Umowa prowizyjna to popularne rozwiązanie w handlu. Zawarcie takiej umowy wiąże się z naliczeniem wynagrodzenia dla pracownika na podstawie osiąganych przez niego wyników. Podstawą naliczenia wynagrodzenia może być na przykład ilość zawartych z klientami umów.
Do przygotowania umowy prowizyjnej warto wykorzystać gotowy do wypełnienia wzór – wzór umowy prowizyjnej, który wystarczy pobrać i wydrukować. Dokument zawiera wszystkie wymagane elementy formalne. Powinien zostać podpisany przez pracownika i pracodawcę lub przez zleceniodawcę i zleceniobiorcę.
Zawarcie umowy prowizyjnej prowadzi do tego, że wynagrodzenie pracownika naliczane jest w oparciu o osiągane przez niego wyniki. W różnych branżach takimi wynikami mogą być między innymi liczba pozyskanych klientów, ilość podpisanych umów czy wyniki sprzedażowe.
Prowizję w ramach umowy z pracownikiem nalicza się na podstawie ustalonej stopy procentowej. Wynagrodzenie dla pracownika może składać się z samej prowizji lub z płacy zasadniczej, czyli podstawy, oraz prowizji.
W przypadku umowy o pracę pracownik nie może zarabiać mniej niż pensja minimalna, jeśli pracuje 40 godzin w tygodniu. Oznacza to, że przy zawarciu umowy prowizyjnej strony nadal obowiązują przepisy kodeksu pracy.
W przypadku umowy zlecenia, uzyskana prowizja pracownika może stanowić dodatek lub podstawę zarobków. Jeśli umowa zawiera tylko zapis o wynagrodzeniu prowizyjnym, pracodawca nie musi wyrównywać pensji.
Jeżeli jednak umowa zawiera informacje o stawce godzinowej, a wynagrodzenie prowizyjne stanowi składową zarobków, to pracodawca zobowiązany jest wyrównać je do stawki godzinowej.
Tytuł dokumentu: Umowa prowizyjna - wzór
Aktualizacja: 2023-08-12
Ilość stron: 2
Format pliku: .DOC
Pobrań: 127
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.