17 zł
Opinia o pracowniku najczęściej wykorzystywana jest na cele wewnętrzne firmy lub pełni rolę referencji dla przyszłego pracodawcy. Zdarza się jednak, że osoba zatrudniona prosi o wydanie takiej opinii celem przedstawienia jej w sądzie.
Zazwyczaj, opinia pracodawcy o pracowniku do sądu wiąże się ze sprawami rodzinnymi, dotyczącymi między innymi ustalenia kontaktów z dziećmi czy przywrócenia praw rodzicielskich.
Spis treści:
ToggleJeśli o opinię do sądu pracodawcę prosi sam pracownik, to przełożony nie ma obowiązku przygotowania takiego dokumentu – Kodeks pracy nie zawiera zapisów odnoszących się do tego tematu.
Zwykle przełożony odmawia zatem sporządzenia opinii w sytuacji, kiedy takie pismo miałoby mieć wydźwięk negatywny. Jednocześnie pracownik powinien pamiętać, że opinia pracodawcy nie musi być pozytywna – może być też neutralna lub negatywna.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku, kiedy wniosek o wydanie opinii pracodawca otrzymuje od sądu – w tym przypadku jest on zobowiązany do przygotowania opinii i zawarcia w niej odpowiednich informacji. Co więcej, ma też obowiązek sporządzić taką opinię w wyznaczonym przez sąd terminie.
Pozytywna opinia pracodawcy o pracowniku do sądu opisuje osobę zatrudnioną z perspektywy jej relacji z przełożonym, ze współpracownikami, z kontrahentami oraz z klientami – zależnie od zajmowanego stanowiska pracy i charakteru działalności przedsiębiorstwa.
Pracodawca powinien rozpocząć swoją opinię od takich elementów formalnych jak oznaczenie sądu i pisma, w odpowiedzi, na które przygotowuje opinię, a także od podania danych osobowych pracownika, nazwy zajmowanego stanowiska i określenia stażu pracy osoby zatrudnionej.
Następnie przełożony może odnieść się między innymi do takich kwestii jak:
Pracodawca powinien pamiętać, że jego opinia o pracowniku do sądu musi być przede wszystkim szczera, czyli zgodna z prawdą. Nie można zawierać w niej fałszywych stwierdzeń nawet wtedy, kiedy przełożony darzy pracownika wyjątkową sympatią i chce pomóc mu wygrać sprawę w sądzie.
Aby pozytywna opinia pracodawcy o pracowniku do sądu była wiarygodna, warto też unikać uwzględniania w niej samych superlatyw. Jeśli pismo zawiera choć jedną wzmiankę o słabszych stronach pracownika, zyskuje autentyczność, która będzie miała większe znaczenie dla osoby zatrudnionej, będącej stroną postępowania sądowego.
Podobnie jest zresztą także w przypadku innych opinii o pracowniku. Pozytywna opinia pełniąca rolę referencji również wygląda na bardziej realistyczną, jeśli nie zawiera samych pochlebnych komentarzy na temat pracownika.
Tytuł dokumentu: Pozytywna opinia pracodawcy o pracowniku do sądu - wzór
Aktualizacja: 2023-05-03
Ilość stron: 2
Format pliku: .DOC
Pobrań: 143
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.