Pozytywna opinia pracodawcy o pracowniku do sądu – wzór

17 

Opinia o pracowniku najczęściej wykorzystywana jest na cele wewnętrzne firmy lub pełni rolę referencji dla przyszłego pracodawcy. Zdarza się jednak, że osoba zatrudniona prosi o wydanie takiej opinii celem przedstawienia jej w sądzie.

Zazwyczaj, opinia pracodawcy o pracowniku do sądu wiąże się ze sprawami rodzinnymi, dotyczącymi między innymi ustalenia kontaktów z dziećmi czy przywrócenia praw rodzicielskich. 

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Czy pracodawca ma obowiązek przygotowania opinii o pracowniku do sądu?

Jeśli o opinię do sądu pracodawcę prosi sam pracownik, to przełożony nie ma obowiązku przygotowania takiego dokumentu – Kodeks pracy nie zawiera zapisów odnoszących się do tego tematu.

Zwykle przełożony odmawia zatem sporządzenia opinii w sytuacji, kiedy takie pismo miałoby mieć wydźwięk negatywny. Jednocześnie pracownik powinien pamiętać, że opinia pracodawcy nie musi być pozytywna – może być też neutralna lub negatywna.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku, kiedy wniosek o wydanie opinii pracodawca otrzymuje od sądu – w tym przypadku jest on zobowiązany do przygotowania opinii i zawarcia w niej odpowiednich informacji. Co więcej, ma też obowiązek sporządzić taką opinię w wyznaczonym przez sąd terminie.

Jak napisać pozytywną opinię o pracowniku do sądu?

Pozytywna opinia pracodawcy o pracowniku do sądu opisuje osobę zatrudnioną z perspektywy jej relacji z przełożonym, ze współpracownikami, z kontrahentami oraz z klientami – zależnie od zajmowanego stanowiska pracy i charakteru działalności przedsiębiorstwa.

Pracodawca powinien rozpocząć swoją opinię od takich elementów formalnych jak oznaczenie sądu i pisma, w odpowiedzi, na które przygotowuje opinię, a także od podania danych osobowych pracownika, nazwy zajmowanego stanowiska i określenia stażu pracy osoby zatrudnionej.

Następnie przełożony może odnieść się między innymi do takich kwestii jak:

  • stosunek pracownika do pracodawcy,
  • stosunek pracownika do współpracowników,
  • stosunek pracownika do podwładnych,
  • terminowość realizacji zadań zleconych pracownikowi,
  • poczucie odpowiedzialności pracownika,
  • charakter pracownika,
  • kultura osobista pracownika,
  • postawa pracownika.

Jakich zasad warto przestrzegać przy pisaniu pozytywnej opinii o pracowniku do sądu?

Pracodawca powinien pamiętać, że jego opinia o pracowniku do sądu musi być przede wszystkim szczera, czyli zgodna z prawdą. Nie można zawierać w niej fałszywych stwierdzeń nawet wtedy, kiedy przełożony darzy pracownika wyjątkową sympatią i chce pomóc mu wygrać sprawę w sądzie.

Aby pozytywna opinia pracodawcy o pracowniku do sądu była wiarygodna, warto też unikać uwzględniania w niej samych superlatyw. Jeśli pismo zawiera choć jedną wzmiankę o słabszych stronach pracownika, zyskuje autentyczność, która będzie miała większe znaczenie dla osoby zatrudnionej, będącej stroną postępowania sądowego.

Podobnie jest zresztą także w przypadku innych opinii o pracowniku. Pozytywna opinia pełniąca rolę referencji również wygląda na bardziej realistyczną, jeśli nie zawiera samych pochlebnych komentarzy na temat pracownika. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Pozytywna opinia pracodawcy o pracowniku do sądu – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Pozytywna opinia pracodawcy o pracowniku do sądu - wzór

Aktualizacja: 2023-05-03

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 139

Pozytywna opinia pracodawcy o pracowniku do sądu - wzór
Pozytywna opinia pracodawcy o pracowniku do sądu - wzór
17