Opinia o pracowniku do sądu – wzór

17 

Opinię o pracowniku do sądu przełożony przygotowuje najczęściej na wniosek osoby zatrudnionej, celem poparcia jej stanowiska w sprawie, na przykład rodzinnej.

Opinie o pracownikach mają znaczenie również w przypadku spraw rozstrzyganych przez sąd pracy, na przykład tych dotyczących niesprawiedliwego zwolnienia dyscyplinarnego. Warto pamiętać, że przełożony nie ma obowiązku sporządzenia opinii do sądu na prośbę pracownika. 

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Po co przygotowuje się opinię o pracowniku do sądu?

Opinia pracodawcy o pracowniku do sądu ma najczęściej na celu poparcie stanowiska osoby zatrudnionej w takich sprawach, jak przywrócenie praw rodzicielskich, ustalenie kontaktów z dzieckiem, czy też ustalenie stałego miejsca pobytu dziecka.

Pracodawca może opisać w swojej opinii kompetencje miękkie pracownika, które w tym przypadku będą miały większe znaczenie niż jego kwalifikacje czy umiejętności. Co ważne, przełożony nie ma obowiązku przygotowania opinii o pracowniku do sądu.

Kodeks pracy nie zawiera bowiem żadnych zapisów na ten temat. Jeśli opinia miałaby być negatywna, pracodawca raczej odmówi jej przygotowania. Natomiast w przypadku, kiedy jego relacje z pracownikiem są pozytywne, powinien wyrazić zgodę na sporządzenie takiego dokumentu.

Opinia o pracowniku może przydać się również podczas rozprawy przed sądem pracy, np. w sprawie dotyczącej zwolnienia dyscyplinarnego. W tym przypadku materiałem dowodowym będą jednak opinie od poprzednich pracodawców. 

Jak napisać opinię o pracowniku do sądu?

Opinia o pracowniku do sądu ma nieco inny charakter niż opinia, która ma pełnić rolę referencji dla przyszłego pracodawcy. W tym przypadku przełożony bardziej skupia się bowiem na kompetencjach miękkich pracownika, jego cechach osobowości, prezentowanych zachowaniach.

Jak każda opinia o pracowniku, również ta skierowana do sądu, rozpoczyna się od wprowadzenia, w którym należy podać między innymi dane osobowe osoby zatrudnionej, termin współpracy z pracownikiem czy nazwę zajmowanego stanowiska.

Warto określić też cel wystawienia opinii oraz przyczynę jej wystawienia. Dalsza część dokumentu to charakterystyka osoby zatrudnionej, skupiona wokół jej kompetencji zawodowych i umiejętności, ale także cech charakteru.

Pracodawca może opisać zarówno jakość pracy danej osoby, jak i jej zachowanie w miejscu pracy, czy relację ze współpracownikami. Istotne będzie wskazanie takich cech charakteru, jak odpowiedzialność, zaangażowanie, umiejętność współpracy. Na koniec opinia powinna zostać krótko podsumowana.

Jak napisać wiarygodną opinię o pracowniku do sądu?

Opinia o pracowniku na potrzeby sądu musi być rzetelna, oparta na faktach. Należy unikać w niej stwierdzeń emocjonalnych i subiektywnych komentarzy. Opinia w ogólnym brzmieniu pozytywna powinna zawierać także wzmianki o słabszych stronach pracownika.

Dzięki temu jej wydźwięk jest bardziej realistyczny. Opinia pełna superlatyw może prezentować się jak dokument wykorzystywany przez pracodawcę uniwersalnie, w stosunku do każdego pracownika. Autentyczności opinii dodadzą również konkretne przykłady osiągnięć osoby zatrudnionej, jej sukcesów zawodowych czy zasług dla firmy.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Opinia o pracowniku do sądu – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Opinia o pracowniku do sądu - wzór

Aktualizacja: 2023-05-03

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 126

Opinia o pracowniku do sądu - wzór
Opinia o pracowniku do sądu - wzór
17