Pozytywna opinia o pracowniku – wzór

17 

Opinia o pracowniku najczęściej przygotowywana jest na wniosek osoby zatrudnionej. Jeśli jest to opinia pozytywna, pełni rolę referencji dla przyszłych pracodawców. Warto wspomnieć również, że opinię o pracowniku można przygotowywać także dla sądu. 

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Jakie informacje powinna zawierać pozytywna opinia o pracowniku?

Opinie o pracownikach zawsze zbudowane są z kilku podstawowych elementów, składających się na przedstawienie sylwetki osoby zatrudnionej. To między innymi jej dane osobowe, ale też informacje o zajmowanym stanowisku czy okresie współpracy.

Pracodawca powinien napisać, jakie obowiązki ma pracownik, jakie są jego osiągnięcia w pracy oraz jakie są jego kwalifikacje zawodowe.

Na ocenę pracownika składają się zarówno kompetencje twarde, jak i miękkie, w tym umiejętność zarządzania czasem, współpraca w zespole, nawiązywanie relacji z klientami i tym podobne. Kluczowa jest natomiast ocena tego, czy pracownik właściwie wywiązywał się ze zlecanych mu zadań. 

Czy pozytywna opinia o pracowniku to referencje?

Pozytywna opinia o pracowniku może pełnić rolę referencji. Warto przypomnieć, że referencje, czy inaczej list polecający, przygotowuje przełożony na prośbę pracownika w celu pochwalenia jego dokonań w pracy.

Jak nazwa wskazuje, referencje mają rekomendować danego pracownika. Jeśli więc opinia o osobie zatrudnionej jest w pełni pozytywna, to pełni rolę referencji.

Jednak ogólnie rzecz ujmując, opinia czy ocena pracownika mogą być zarówno pozytywne, jak i neutralne, czy nawet negatywne. Jeśli pracownik wie, że opinia o jego pracy nie będzie pełna superlatyw, powinien zrezygnować z wniosku o jej wystawienie. 

Jakie znaczenie ma pozytywna opinia o pracowniku?

Opinię o pracowniku przygotowuje pracodawca z reguły na wniosek podwładnego. Warto pamiętać, że jej sporządzenie nie jest obowiązkowe. Jeśli opinia miałby być negatywna, można odmówić jej przygotowania.

Zasadniczo, wystawienie pozytywnej opinii o pracowniku niesie jednak korzyści dla obu stron stosunku pracy. Rzetelnie przygotowania opinia, której charakter jest ogólnie pozytywny, stanowi bardzo cenne narzędzie w rękach pracownika, który będzie kiedyś poszukiwał nowego stanowiska na rynku pracy.

Rekomendacje od pracodawców są dla innych przedsiębiorców o wiele bardziej wartościowe niż umiejętności wypisane w CV. Na wystawianiu pozytywnych opinii korzystają również sami pracodawcy.

Takie rekomendacje sprawiają, że ich firma prezentuje się bardziej profesjonalnie i umacnia swoją pozycję w branży, przedstawiając się jako pracodawcę zaangażowanego w rozwój swoich pracowników.  Jeśli osoba zatrudniona otrzyma pozytywną opinię od swojego pracodawcy, może też odwdzięczyć mu się tym samym. 

Czy w pozytywnej opinii o pracowniku mogą pojawić się negatywne twierdzenia?

Wbrew pozorom, pozytywna w ogólnym brzmieniu opinia o pracowniku nie musi uwzględniać wyłącznie pochlebnych komentarzy na temat pracy czy usposobienia pracownika.

Wskazanie w takiej opinii jednej, czy dwóch słabszych stron osoby zatrudnionej sprawia, że dokument wygląda bardziej realistycznie, a zatem ma też większą wartość dla samego pracownika.

Opisując słabsze punkty współpracy z osobą zatrudnioną, przełożony podpowiada jej również, nad czym powinna pracować, aby jeszcze lepiej sprawdzać się na danym stanowisku.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Pozytywna opinia o pracowniku – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Pozytywna opinia o pracowniku - wzór

Aktualizacja: 2023-05-03

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 133

Pozytywna opinia o pracowniku - wzór
Pozytywna opinia o pracowniku - wzór
17