17 zł
Poradnie psychologiczno-pedagogiczne pomagają uczniom zarówno w rozwijaniu ich uzdolnień, jak i w zwalczaniu ograniczeń, czy problemów rozwojowych. Poradnia obejmuje dzieci opieką i organizuje dla nich odpowiednie zajęcia, na przykład terapeutyczne.
Zanim jednak dziecko zostanie objęte taką opieką, konieczne jest złożenie w poradni kilku niezbędnych dokumentów, w tym opinii nauczyciela wychowawcy o uczniu. Kolejne tego typu opinie sporządza się również w trakcie udzielania dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Spis treści:
ToggleOpinia do poradni psychologicznej składa się z kilku podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest krótkie przedstawienie sylwetki dziecka, natomiast kolejne części opinii odnoszą się do poziomu rozwoju ucznia, w tym do rozwoju fizycznego, poznawczego, emocjonalnego i społecznego.
Nauczyciel, który przygotowuje opinię o uczniu do poradni psychologicznej, musi pamiętać o tym, jakie są jego zadania w tym zakresie. Dokument powinien wskazywać:
W opinii do poradni nauczyciel może odnieść się do usposobienia dziecka, jego samodzielności, motywacji, tempa pracy, relacji z rówieśnikami czy stosunku do obowiązków szkolnych. Musi również ocenić, w jakim stopniu uczeń opanował podstawę programową i jakie umiejętności zdobył lub z czym nie może sobie poradzić.
Opinia o dziecku do poradni psychologicznej najczęściej przygotowywana jest na wniosek rodzica, który chce, aby dziecko miało możliwość skorzystania z pomocy w postaci indywidualnych zajęć, czy zajęć dodatkowych. Poradnia zajmuje się bowiem organizacją:
Opinia wychowawcy klasy jest niezbędna, aby poradnia mogła postawić diagnozę i ustalić, jakiej formy pomocy dziecko potrzebuje.
Na dalszym etapie takie opinie nadal będą wymagane, jednak już nie w celu dokonania diagnozy, lecz weryfikacji jakości udzielanej dziecku pomocy, wprowadzenia ewentualnych modyfikacji, czy podjęcia decyzji o braku konieczności kontynuowania zajęć dodatkowych.
Sporządzeniem opinii o uczniu do poradni może zajmować się nauczyciel, najczęściej wychowawca, ale także specjalista, np. logopeda. Dokument powinien zawierać jak największą ilość informacji na temat ucznia, uzyskanych na podstawie własnych obserwacji pedagoga, a także na podstawie prac pisemnych czy plastycznych dziecka.
Przygotowując opinię, nauczyciel może konsultować się z innymi osobami, które prowadzą z dzieckiem zajęcia. Warto pamiętać, że dokument tego typu musi być szczegółowy i rzetelny, nie ogólnikowy.
Każde twierdzenie na temat ucznia należy poprzeć wyjaśnieniem i przykładem konkretnych zachowań, aby opinia była merytoryczna.
Tytuł dokumentu: Opinia o uczniu do poradni psychologicznej - przykłady
Aktualizacja: 2023-05-03
Ilość stron: 2
Format pliku: .DOC
Pobrań: 134
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.