17 zł
Opinia o uczniu może zostać wydana na wniosek rodziców, sądu rodzinnego, kuratora, policji, MOPSu czy poradni psychologiczno-pedagogicznej. Z reguły, przygotowuje ją wychowawca klasy, który posiada najszerszą wiedzę na temat każdego dziecka.
Opinia pozytywna o uczniu może zostać wykorzystana między innymi w sprawie sądowej prowadzonej przeciwko dziecku, czy też w procedurze ubiegania się np. o przyznanie dziecku stypendium.
Spis treści:
ToggleOpinia wychowawcy o uczniu może być pozytywna, neutralna czy negatywna. Jeśli dokument jest sporządzany na wniosek rodziców w celu ubiegania się o stypendium dla uczniów zdolnych, bądź też z innego powodu, który wyraźnie wskazuje na potrzebę wydania opinii pozytywnej, warto zadbać o to, aby dokument faktycznie przedstawiał dziecko w dobrym świetle.
Jednocześnie, wychowawca musi pamiętać o tym, że jego opinia musi być rzetelna, zgodna z prawdą i oparta na faktach. Jeśli więc nie może wystawić opinii pozytywnej, powinien poinformować o tym wnioskodawców.
Do pozytywnej opinii na poparcie swoich twierdzeń może dołączyć natomiast listę ocen dziecka, czy jego prace pisemne (przykładowe). Co ważne, opinia o uczniu nie może być ogólnikowa, dlatego wszelkie twierdzenia nauczyciel powinien uzupełnić wyjaśnieniem i/lub przykładem.
Wychowawca ma też prawo skonsultować swoją opinię o uczniu z innymi nauczycielami i specjalistami.
Przykład pozytywnej opinii wychowawcy o uczniu powinien opisywać dziecko z różnych perspektyw rozwoju i funkcjonowania w środowisku szkolnym. Opinia może odnosić się do rozwoju fizycznego, emocjonalnego, poznawczego i społecznego dziecka, a także:
Pozytywna opinia wychowawcy będzie opisywała ucznia z dobrymi ocenami i co najmniej dobrym zachowaniem. Może wyliczać także sukcesy dziecka, opisywać jego uzdolnienia i zainteresowania.
Wiele zależy natomiast od tego, na jaki cel pismo jest przygotowywane. Jeśli pozytywna opinia ma zostać przedstawiona w poradni psychologiczno-pedagogicznej, powinna zawierać:
Na opinię pozytywną może liczyć uczeń, który właściwie wypełnia swoje obowiązki, zachowuje się kulturalnie, stanowi dla innych dzieci wzór do naśladowania. W stosunku do takiego ucznia wychowawca może napisać, że dziecko:
Tytuł dokumentu: Pozytywna opinia wychowawcy o uczniu przykład
Aktualizacja: 2023-05-17
Ilość stron: 2
Format pliku: .DOC
Pobrań: 154
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.