17 zł
Opinia wychowawcy o uczniu może zostać przygotowana na prośbę rodziców, dla sądu rodzinnego, ośrodka pomocy społecznej, policji, czy też poradni psychologiczno-pedagogicznej. W zależności od celu sporządzenia dokumentu, jego treść będzie nieco inna.
Wpływ na zawartość opinii ma również wiek dziecka, czyli to, do której klasy aktualnie uczęszcza oraz stan zdrowia dziecka – inna będzie opinia o uczniu w pełni zdrowym, a jeszcze inna o dziecku z autyzmem, czy z zespołem Aspergera.
Spis treści:
ToggleOpinia wychowawcy o dziecku z przedszkola czy szkoły podstawowej zawsze rozpoczyna się od przedstawienia sylwetki ucznia. Pedagog podaje w niej dane osobowe dziecka, informacje o klasie i szkole, w której dziecko się uczy, a także własne dane osobowe.
Następnie – w zależności od wieku dziecka i jego stanu zdrowia – opinia może opisywać poziom rozwoju społecznego, emocjonalnego i fizycznego dziecka. Często nawiązuje również do takich kwestii jak samoobsługa, stosunek do nauki w szkole, kultura osobista, relacje z rówieśnikami, stosunek do nauczycieli, przestrzeganie zasad i norm społecznych.
Opinia o dziecku starszym będzie w większym stopniu skupiała się na opanowanych przez ucznia umiejętnościach i posiadanej wiedzy. Treść opinii zależna jest w głównej mierze od celu jej przygotowania.
Jeśli dokument jest sporządzany dla sądu rodzinnego czy MOPS, wychowawca musi nawiązać również do relacji na linii dziecko-rodzic-szkoła. Może zawrzeć w swoim piśmie informacje o tym:
Z kolei opinia o uczniu do poradni pedagogicznej będzie skupiona przede wszystkim na umiejętnościach dziecka, jego uzdolnieniach lub problemach rozwojowych.
Chociaż zasadniczo nie obowiązuje żaden powszechnie przyjęty wzór opinii wychowawcy o uczniu, to w przypadku dokumentu sporządzanego na potrzeby poradni psychologiczno-pedagogicznej pedagog musi stosować się do kilku obowiązujących zasad.
Taki dokument powinien zawierać bowiem nie tylko podstawowe informacje o dziecku, ale również:
Jeśli rodzice, policja, sąd rodzinny czy OPS skierują do szkoły wniosek o wystawienie opinii na temat ucznia, placówka ma obowiązek przygotować taki dokument, ponieważ jej zadaniem jest współpraca zarówno z rodzicami, jak i z innymi podmiotami, jak MOPS czy sąd rodzinny.
Opinię zazwyczaj sporządza wychowawca, ponieważ to on posiada najszerszą wiedzę na temat dziecka. Pedagog może współpracować także z innymi nauczycielami i specjalistami, np. z logopedą, w procesie przygotowywania swojej opinii.
Tytuł dokumentu: Opinia wychowawcy o uczniu - wzór
Aktualizacja: 2023-05-03
Ilość stron: 2
Format pliku: .DOC
Pobrań: 133
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.