Polubowny podział majątku – wzór umowy

17 

Polubowny podział majątku jest możliwy, jeśli byli małżonkowie są w stanie porozumieć się co do sposobu dokonania podziału dobytku. Gdy w skład majątku wspólnego nie wchodzi nieruchomość, podziału można dokonać na podstawie umowy w zwykłej formie pisemnej.

Porozumienie uwzględniające nieruchomości również warto przygotować przed wizytą u notariusza. Do przygotowania odpowiedniej umowy strony mogą wykorzystać nasz gotowy do wypełnienia wzór polubownego podziału majątku. Druk uwzględnia wszystkie wymagane elementy formalne – wystarczy pobrać go i wypełnić.

Kategorii ,
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

O polubownym podziale majątku można mówić w przypadku zniesienia współwłasności majątkowej, co z kolei najczęściej wiąże się z rozwodem. Małżonkowie nie muszą dzielić majątku na drodze sądowej, jeśli tylko są w stanie porozumieć się w tej kwestii.

Zawarcie umowy o polubownym podziale majątku wspólnego pozwala im obniżyć koszty, uniknąć nerwów i stresu, a także skrócić czas potrzebny na dokonanie niezbędnych ustaleń oraz na dokonanie fizycznego podziału mienia. 

Polubowny podział majątku sprawia, że byli małżonkowie zachowują większą swobodę w zakresie podziału wspólnego dobytku. Mogą zdecydować się na nierówny podział, na spłaty i dopłaty według własnego uznania. W przypadku sądowego podziału majątku nie byłoby to takie proste – sąd zasadniczo dzieli majątek na dwie równe połowy. 

Umowa o podziale majątku powinna dokładnie wyliczać wszystkie jego składniki i sposób dokonania podziału. Jeśli w skład majątku wchodzi nieruchomość, umowę trzeba zawrzeć u notariusza. W przeciwnym razie wystarczająca będzie zwykła forma pisemna.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Polubowny podział majątku – wzór umowy”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Polubowny podział majątku - wzór umowy

Aktualizacja: 2023-04-07

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 185

polubowny-podzial-majatku-wzor-umowy-pd-fodc-przyklad
Polubowny podział majątku - wzór umowy
17