Umowa zrzeczenia się zachowku – wzór

17 

Zrzeczenie się zachowku jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, dlatego wykorzystaj nasz gotowy do uzupełnienia wzór umowy zrzeczenia się zachowku, aby sporządzić dokument wolny od braków czy błędów formalnych. Pismo zawiera wszystkie wymagane elementy i jest łatwe do uzupełnienia.

Wystarczy pobrać je i wstawić odpowiednie dane w oznaczonych miejscach, a następnie wydrukować i zabrać do kancelarii notarialnej. Wzór został sporządzony na podstawie uchwały Sądu Najwyższego z 17 marca 2017 roku (III CZP 110/16) oraz obowiązujących przepisów Kodeksu cywilnego.

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Należy wiedzieć, że zachowek jest ułamkową wartością tego, co spadkodawca ustawowy powinien otrzymać, gdyby dziedziczył po zmarłym na podstawie przepisów, a nie spadku, darowizny czy zapisu.

Zawsze przyjmuje on formę pieniężną, czyli jest roszczeniem o zapłatę. Prawo do zachowku mają zstępni, małżonek i rodzice spadkodawcy, zatem to oni będą zawierać umowę zrzeczenia się zachowku.

Czasami dochodzi do sytuacji, kiedy zachowek jest dla spadkobiercy niekorzystny (dług). Jeśli spadkodawca nadal żyje, spadkobierca ustawowy może zawrzeć z nim umowę na podstawie art. 1048 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym spadkobierca ma prawo zrzec się dziedziczenia po przyszłym spadkodawcy, o ile zawrze w tym celu umowę w formie aktu notarialnego. 

Umowa zrzeczenia się zachowku dotyczy jedynie spadku nieotwartego. Do otwarcia spadku dochodzi natomiast w momencie śmierci spadkodawcy. Jeśli doszło do otwarcia spadku, zachowku można zrzec się tylko przez umowę zwolnienia z długu dłużnika przez wierzyciela. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Umowa zrzeczenia się zachowku – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Umowa zrzeczenia się zachowku - wzór

Aktualizacja: 2023-03-20

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 135

umowa-zrzeczenia-sie-zachowku-wzor-pdf-doc
Umowa zrzeczenia się zachowku - wzór
17