17 zł
Do zniesienia współwłasności pojazdu może dojść w kilku sytuacjach. Jeden z właścicieli może sprzedać swoje udziały drugiemu lub zawrzeć z nim umowę darowizny. Najprościej jest jednak zawrzeć umowę zrzeczenia się współwłasności.
Taki dokument uwzględnia oświadczenie o dobrowolnym zrzeczeniu się praw do auta i skutkuje tym samym, co sprzedaż czy darowizna. Pismo można przygotować w oparciu o wzór umowy zrzeczenia się współwłasności samochodu, który wystarczy pobrać i wypełnić wskazanymi informacjami.
Współwłaścicielami samochodu często są nie tylko małżonkowie, ale również rodzice i ich dorosłe dzieci. Wynika to z korzyści, jakie niesie współdzielenie pojazdu z bardziej doświadczonym kierowcą – korzyści na gruncie konieczności zakupu obowiązkowego ubezpieczenia.
Doświadczony kierowca korzysta z wypracowanych zniżek, a dzięki współwłasności może korzystać z nich także młodszy kierowca. Jeśli jednak strony chcą zrezygnować z takiego rozwiązania, muszą doprowadzić do zniesienia współwłasności. To może natomiast odbywać się na podstawie sprzedaży lub darowizny udziałów, a także na podstawie zrzeczenia się udziału.
Ostatnie z tych rozwiązań jest najprostsze – wystarczy, że strony sporządzą umowę zrzeczenia się współwłasności samochodu, w której zostanie ujęte oświadczenie o dobrowolnym zrzeczeniu się praw do auta.
Umowa powinna zawierać także oznaczenie wysokości udziałów współwłaściciela i ich wartości. Po podpisaniu dokumentu, fakt zawarcia umowy należy zgłosić w wydziale komunikacji, a także u ubezpieczyciela.
Tytuł dokumentu: Wzór umowy zrzeczenia się współwłasności samochodu
Aktualizacja: 2023-07-27
Ilość stron: 2
Format pliku: .DOC
Pobrań: 130
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.