17 zł
Jeśli rzecz ma więcej niż jednego właściciela, można doprowadzić do zniesienia współwłasności na drodze sprzedaży, na drodze sądowej czy na drodze umowy zrzeczenia się współwłasności.
W przypadku, kiedy strony są ze sobą zgodne, najprostszym rozwiązaniem będzie zawarcie umowy zniesienia współwłasności. Jeśli współwłasność dotyczy nieruchomości, umowę sporządza się w formie aktu notarialnego. Do przygotowania dokumentu warto wykorzystać gotowy do wypełnienia wzór umowy zniesienia współwłasności.
Do zniesienia współwłasności może dojść na drodze sprzedaży udziałów współwłaścicielowi, a także na drodze zrzeczenia się własności udziałów na rzecz współwłaściciela.
Jeśli strony są w stanie dojść do porozumienia, mogą zawrzeć umowę zniesienia współwłasności – odpłatną lub nieodpłatną. W taki sposób da się znieść współwłasność rzeczy ruchomych i nieruchomości, jednak w tym drugim przypadku konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego umowy.
W umowie zniesienia współwłasności należy określić przedmiot zniesienia współwłasności, wartość przedmiotu zniesienia współwłasności, sposób płatności w przypadku zniesienia odpłatnego, warunki i termin wydania przedmiotu umowy, a także dokładne dane stron.
Załącznikiem do umowy zniesienia współwłasności w przypadku nieruchomości będzie dokument potwierdzający fakt nabycia czy odziedziczenia przedmiotu współwłasności, na przykład umowa kupna sprzedaży nieruchomości.
Jeśli umowa zniesienia współwłasności nie dotyczy nieruchomości, może zostać zawarta w zwykłej formie pisemnej. Dokument powinny podpisać wszystkie strony umowy, czyli każdy ze współwłaścicieli.
Tytuł dokumentu: Wzór umowy zniesienia współwłasności
Aktualizacja: 2023-08-12
Ilość stron: 2
Format pliku: .DOC
Pobrań: 125
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.