Wzór umowy zniesienia współwłasności

17 

Jeśli rzecz ma więcej niż jednego właściciela, można doprowadzić do zniesienia współwłasności na drodze sprzedaży, na drodze sądowej czy na drodze umowy zrzeczenia się współwłasności.

W przypadku, kiedy strony są ze sobą zgodne, najprostszym rozwiązaniem będzie zawarcie umowy zniesienia współwłasności. Jeśli współwłasność dotyczy nieruchomości, umowę sporządza się w formie aktu notarialnego. Do przygotowania dokumentu warto wykorzystać gotowy do wypełnienia wzór umowy zniesienia współwłasności. 

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Do zniesienia współwłasności może dojść na drodze sprzedaży udziałów współwłaścicielowi, a także na drodze zrzeczenia się własności udziałów na rzecz współwłaściciela.

Jeśli strony są w stanie dojść do porozumienia, mogą zawrzeć umowę zniesienia współwłasności – odpłatną lub nieodpłatną. W taki sposób da się znieść współwłasność rzeczy ruchomych i nieruchomości, jednak w tym drugim przypadku konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego umowy.

W umowie zniesienia współwłasności należy określić przedmiot zniesienia współwłasności, wartość przedmiotu zniesienia współwłasności, sposób płatności w przypadku zniesienia odpłatnego, warunki i termin wydania przedmiotu umowy, a także dokładne dane stron.

Załącznikiem do umowy zniesienia współwłasności w przypadku nieruchomości będzie dokument potwierdzający fakt nabycia czy odziedziczenia przedmiotu współwłasności, na przykład umowa kupna sprzedaży nieruchomości. 

Jeśli umowa zniesienia współwłasności nie dotyczy nieruchomości, może zostać zawarta w zwykłej formie pisemnej. Dokument powinny podpisać wszystkie strony umowy, czyli każdy ze współwłaścicieli. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wzór umowy zniesienia współwłasności”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Wzór umowy zniesienia współwłasności

Aktualizacja: 2023-08-12

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 124

wzor-umowy-zniesienia-wspolwlasnosci
Wzór umowy zniesienia współwłasności
17