Wzór umowy przekazania zachowku

17 

Zachowek to pieniądze, które należą się spadkobiercom ustawowym nawet wtedy, kiedy spadkodawca nie uwzględnił ich w swoim testamencie. Obowiązek zapłaty zachowku spoczywa na spadkobiercy testamentowym.

W przypadku uiszczenia ustalonej kwoty na rzecz osoby uprawnionej warto udokumentować taką transakcję za pomocą odpowiedniej umowy.

Do jej przygotowania można wykorzystać sprawdzony wzór umowy przekazania zachowku, który skutecznie zabezpiecza interesy obu stron. Pismo wystarczy pobrać, wypełnić odpowiednimi informacjami i podpisać. 

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Zachowek to suma pieniężna, która ma chronić interesy spadkobierców ustawowych, czyli osób najbliższych spadkodawcy. Zachowek należy się spadkobiercom w przypadku, kiedy spadkodawca nie uwzględnił ich w swoim testamencie.

Obowiązek zapłaty zachowku obciąża zaś spadkobiercę testamentowego. Osoby uprawnione mogą wystosować do niego pisemne wezwanie do zapłaty. W takiej sytuacji spadkobierca powinien ustalić z nimi odpowiednią wysokość zachowku, a fakt jego zapłaty udokumentować za pomocą umowy przekazania zachowku. 

W zależności od tego, czy zachowek stanowią jedynie środki pieniężne, czy nieruchomości lub udział w nieruchomości, umowa przekazania zachowku może przyjmować zwykłą formę pisemną lub formę aktu notarialnego.

W dokumencie należy określić przede wszystkim wysokość kwoty zachowku i sposób jej uiszczenia na rzecz spadkobiercy ustawowego.

Umowa ma zabezpieczać interesy obu stron, dlatego warto uwzględnić w niej także konsekwencje braku zapłaty zachowku w terminie (w przypadku przelewu bankowego) oraz oświadczenie, iż zapłacony zachowek wyczerpuje roszczenia uprawnionego. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wzór umowy przekazania zachowku”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Wzór umowy przekazania zachowku

Aktualizacja: 2023-06-19

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 132

wzor-umowy-przekazania-zachowku
Wzór umowy przekazania zachowku
17