Wzór umowy dożywocia

17 

Umowa dożywocia wiąże się z przeniesieniem własności nieruchomości na rzecz wskazanej osoby w zamian za zapewnienie jej dotychczasowemu właścicielowi środków utrzymania. Na zawarcie takiej umowy mogą zdecydować się między innymi osoby starsze, które nie mają już żadnych bliskich członków rodziny.

Do sporządzenia odpowiedniego kontraktu warto wykorzystać gotowy wzór umowy dożywocia, który uwzględnia wszystkie elementy formalne takiej umowy. Co ważne, ponieważ pismo wiąże się z przeniesieniem prawa własności nieruchomości, musi przyjmować formę aktu notarialnego. 

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Umowa dożywocia, czy umowa o dożywocie, jest umową cywilnoprawną, uregulowaną przez kodeks cywilny. Dokument zobowiązuje właściciela nieruchomości do przeniesienia jej własności na wskazaną osobę, a ta osoba zobowiązuje się zapewnić właścicielowi nieruchomości dożywotnie utrzymanie.

W momencie zawarcia umowy zbywca nieruchomości staje się tak zwanym dożywotnikiem, zaś drugi podmiot – zobowiązanym z umowy.

Umowa może dotyczyć nie tylko mieszkania czy domu, ale również gospodarstwa rolnego, gruntu czy lokalu. Jej podstawową funkcją jest funkcja alimentacyjna. Umowa dożywocia musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego, pod rygorem nieważności.

Należy uwzględnić w niej między innymi dane stron, oznaczenie przedmiotu umowy, przeniesienie prawa własności nieruchomości i zobowiązania nabywcy wobec dożywotnika. Konieczne jest także podanie terminu przekazania przedmiotu umowy nabywcy.

Warto wiedzieć, że do dokumentu często dołącza się między innymi numer księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów, dokument potwierdzający nabycie nieruchomości, zaświadczenie o braku zaległości w opłatach za nieruchomość, czy wyrys z mapy ewidencyjnej. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wzór umowy dożywocia”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Wzór umowy dożywocia

Aktualizacja: 2023-07-20

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 126

Wzór umowy dożywocia
Wzór umowy dożywocia
17