Wzór umowy przekazania gospodarstwa rolnego

17 

Umowa przekazania gospodarstwa rolnego podlega szczególnym regulacjom, które mają na celu wspierać rolników w takim procesie. Z reguły jest zawierana z osobą, która chce przejąć gospodarstwo od rolnika, będącego jego właścicielem.

Do przygotowania takiej umowy warto wykorzystać gotowy wzór umowy przekazania gospodarstwa rolnego, który uwzględnia wszystkie niezbędne elementy formalne dokumentu. Wystarczy pobrać go, wypełnić i wydrukować w dwóch egzemplarzach do podpisu. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – postanowiliśmy przygotować spełniający wszystkie formalne wymagania wzór umowy. Aby uzyskać do niej dostęp, kliknij poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Stronami umowy przekazania gospodarstwa rolnego są: rolnik, czyli właściciel gospodarstwa oraz osoba, która chce przejąć gospodarstwo – spokrewniona z rolnikiem lub obca. Celem umowy jest przekazanie własności, zarządu i odpowiedzialności za prowadzenie gospodarstwa rolnego.

Zawarcie umowy przekazania gospodarstwa wiąże się z sukcesją, czyli przeniesieniem gospodarstwa na kolejne pokolenie lub osobę spoza rodziny, która również chce prowadzić działalność rolniczą.

W umowie przekazania gospodarstwa rolnego należy określić dane stron oraz przedmiotu umowy: gruntów i nieruchomości, które wchodzą w skład gospodarstwa rolnego.

Dokument powinien wskazywać także, jakie prawa nabywa nowy właściciel oraz na jakich zasadach: wynagrodzenie, podział dochodów. W ramach umowy przekazania gospodarstwa przekazaniu mogą podlegać także rzeczy ruchome, jak maszyny, zwierzęta gospodarskie czy narzędzia.

Jeśli właściciel gospodarstwa posiada długi, umowa może uwzględniać także przeniesienie ich na nowego właściciela. Poza tym, w dokumencie maja prawo pojawić się zapisy dotyczące prawa do korzystania z gospodarstwa – w części – przez byłego właściciela. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wzór umowy przekazania gospodarstwa rolnego”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Wzór umowy przekazania gospodarstwa rolnego

Aktualizacja: 2023-08-22

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 126

wzor-umowy-przekazania-gospodarstwa-rolnego
Wzór umowy przekazania gospodarstwa rolnego
17