Wzór umowy o podział majątku wspólnego

17 

Umowę o podział majątku wspólnego małżonkowie mogą zawrzeć po zniesieniu wspólności majątkowej. Najczęściej taką umowę strony zawierają więc po rozwodzie. Warunkiem zawarcia umowy jest osiągnięcie porozumienia w zakresie sprawiedliwego podziału majątku.

Jeśli w jego skład nie wchodzi nieruchomość ani przedsiębiorstwo, umowa nie wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Do jej przygotowania można wykorzystać gotowy do wypełnienia wzór umowy o podział majątku wspólnego w zwykłej formie pisemnej. 

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Umowa o podział majątku wspólnego dotyczy majątku małżonków. W momencie zniesienia współwłasności majątkowej – np. w wyniku rozwodu – byli małżonkowie mogą zdecydować się na polubowne podzielenie majątku, czyli sporządzenie umowy o podział majątku wspólnego.

W takiej umowie należy wymienić wszystkie składniki majątku, które podlegają podziałowi oraz określić, komu mają one przypadać. Umowa może przewidywać nierówny podział, spłaty i dopłaty.

Warunkiem zawarcia umowy o podział majątku jest osiągnięcie porozumienia w zakresie dokonania takiego podziału. Jeśli strony nie są w stanie dogadać się ze sobą, majątek wspólny musi podzielić sąd.

Jest to jednak rozwiązanie bardziej kosztowne, czasochłonne i związane z wieloma negatywnymi emocjami. O wiele korzystniej jest dokonać polubownego podziału majątku również dlatego, że pozwala on stronom zachować większą swobodę.

Umowa o podział majątku nie musi przyjmować formy aktu notarialnego, jeśli w skład majątku nie wchodzi nieruchomość, przedsiębiorstwo czy udziały w firmie.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wzór umowy o podział majątku wspólnego”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Wzór umowy o podział majątku wspólnego

Aktualizacja: 2023-08-12

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 132

wzor-umowy-o-podzial-majatku-wspolnego
Wzór umowy o podział majątku wspólnego
17