17 zł
Umowę o podział majątku wspólnego małżonkowie mogą zawrzeć po zniesieniu wspólności majątkowej. Najczęściej taką umowę strony zawierają więc po rozwodzie. Warunkiem zawarcia umowy jest osiągnięcie porozumienia w zakresie sprawiedliwego podziału majątku.
Jeśli w jego skład nie wchodzi nieruchomość ani przedsiębiorstwo, umowa nie wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Do jej przygotowania można wykorzystać gotowy do wypełnienia wzór umowy o podział majątku wspólnego w zwykłej formie pisemnej.
Umowa o podział majątku wspólnego dotyczy majątku małżonków. W momencie zniesienia współwłasności majątkowej – np. w wyniku rozwodu – byli małżonkowie mogą zdecydować się na polubowne podzielenie majątku, czyli sporządzenie umowy o podział majątku wspólnego.
W takiej umowie należy wymienić wszystkie składniki majątku, które podlegają podziałowi oraz określić, komu mają one przypadać. Umowa może przewidywać nierówny podział, spłaty i dopłaty.
Warunkiem zawarcia umowy o podział majątku jest osiągnięcie porozumienia w zakresie dokonania takiego podziału. Jeśli strony nie są w stanie dogadać się ze sobą, majątek wspólny musi podzielić sąd.
Jest to jednak rozwiązanie bardziej kosztowne, czasochłonne i związane z wieloma negatywnymi emocjami. O wiele korzystniej jest dokonać polubownego podziału majątku również dlatego, że pozwala on stronom zachować większą swobodę.
Umowa o podział majątku nie musi przyjmować formy aktu notarialnego, jeśli w skład majątku nie wchodzi nieruchomość, przedsiębiorstwo czy udziały w firmie.
Tytuł dokumentu: Wzór umowy o podział majątku wspólnego
Aktualizacja: 2023-08-12
Ilość stron: 2
Format pliku: .DOC
Pobrań: 136
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.