Przykładowa ocena pracownika księgowości – wzór

17 

Ocena pracy pracownika księgowości jest niezwykle ważna ze względu na charakter pracy w tym zawodzie. Księgowy musi bowiem stale kształcić się i doskonalić zawodowo, ponieważ przepisy prawa rachunkowego i podatkowego potrafią zmieniać się nawet kilka razy w roku.

Ocena pracownika pełni natomiast między innymi rolę motywacyjną, zatem motywuje pracownika do pracy nad sobą. 

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Jakich kwestii może dotyczyć przykładowa ocena pracy pracownika księgowości?

Ogólnie rzecz biorąc, ocena pracownika księgowości jest oceną efektywności i jakości jego pracy. Składa się na nią jednak znacznie więcej czynników, w tym między innymi umiejętności organizacyjne, skuteczność rozwiązywania problemów, czy umiejętności komunikacyjne.

W zawodzie księgowego liczy się także:

  • terminowość i jakość przygotowywania dokumentów księgowych,
  • znajomość i prawidłowość stosowania przepisów prawa podatkowego i rachunkowego, 
  • samodzielność w pracy, 
  • punktualność, 
  • zaangażowanie i inicjatywa w działania biura księgowego, 
  • umiejętności interpersonalne. 

Należy pamiętać, że przykładowa ocena pracownika księgowości dotyczy zarówno jego osiągnięć i sukcesów, jak i tych obszarów, z którymi pracownik ma problemy. Ocena pracy pracownika może być bowiem zarówno pozytywna, jak i neutralna lub negatywna. 

Jaki jest cel sporządzenia oceny pracownika księgowości?

Okresowe oceny pracy pracowników służą w głównej mierze dokonaniu oceny jakości i efektywności ich pracy, co pomaga lepiej zarządzać zasobami ludzkimi w firmie. Osoba z dobrą oceną pracy powinna zostać nagrodzona, na przykład podwyżką lub awansem.

Z kolei osoba z negatywną oceną pracy powinna zostać objęta programem naprawczym, np. posłana na kurs czy szkolenie. Ocena pracy pracownika księgowości jest w tym kontekście szczególnie istotna, ponieważ – jak zostało wspomniane – w tej branży niezwykle ważne jest pozostawanie na bieżąco z przepisami, które ciągle się zmieniają.

Pracownik działu księgowości nie może więc spoczywać na laurach – musi stale podnosić swoje kwalifikacje, kształcić się i doskonalić w zawodzie. Okresowa ocena jego pracy ma więc motywować go do poszerzania wiedzy i doskonalenia swoich umiejętności.

Nawet jeśli jest to ocena negatywna, nie należy traktować jej jako groźby zwolnienia czy degradacji. Ocena pracy jest też informacją zwrotną dla pracownika, mówiącą mu o tym, jakie są jego słabsze strony i nad czym powinien pracować, aby osiągnąć sukces zawodowy. 

Na podstawie ocen pracy pracodawca może natomiast podejmować decyzję nie tylko o szkoleniu pracowników, ale również o udzieleniu im podwyżki czy awansu. Jedynie wielokrotnie otrzymana ocena negatywna, która nie zmotywowała pracownika do poprawy, może stanowić podstawę zwolnienia.

Jak napisać ocenę pracownika księgowości?

Przykład oceny pracownika księgowości składa się z części informacyjnej oraz opisowej, czyli zasadniczej oceny pracy pracownika. W części informacyjnej przełożony ujmuje między innymi dane osobowe ocenianego pracownika, zajmowane przez niego stanowisko, staż pracy czy wynik poprzedniej oceny.

Natomiast w części opisowej odnosi się do przyjętych przez siebie kryteriów oceny pracy. Aby przygotować ocenę pracownika, trzeba obserwować jego pracę i analizować osiągane wyniki. Można również skonsultować swoje spostrzeżenia z innymi pracownikami lub z ocenianym pracownikiem. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Przykładowa ocena pracownika księgowości – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Przykładowa ocena pracownika księgowości - wzór

Aktualizacja: 2023-05-04

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 126

Przykładowa ocena pracownika księgowości - wzór
Przykładowa ocena pracownika księgowości - wzór
17