Opinia o matce dziecka do sądu – wzór

17 

O wydanie opinii na temat matki dziecka do sądu może poprosić jedynie sam sąd. Wniosek w tej sprawie kierowany jest do placówki oświatowej, w której uczą się dzieci – do żłobka, przedszkola, czy szkoły.

Opinię wydaje zazwyczaj wychowawca grupy, ponieważ to on najlepiej zna zarówno dziecko, jak i jego rodzinę. Zasady wydawania opinii przez placówkę oświatową powinien określać jej statut.

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Jakie informacje musi zawierać opinia o matce dziecka do sądu?

Jeśli sąd wystąpi do placówki oświatowej z wnioskiem o wydanie opinii na temat matki dziecka, nauczyciel odpowiedzialny za przygotowanie dokumentu powinien w pierwszej kolejności zastosować się do poleceń zawartych w piśmie sądowym.

To może wskazywać dokładnie, jakimi informacjami sąd jest zainteresowany – takie informacje opinia musi zawierać wtedy obowiązkowo.

Zasadniczo, opinia o matce dziecka do sądu powinna uwzględniać standardowe elementy opinii o dziecku, przy czym w ograniczonym zakresie, ponieważ sąd będzie zainteresowany przede wszystkim współpracą matki ze szkołą/przedszkolem oraz tym, jak sprawuje ona władzę rodzicielską nad swoim dzieckiem.

W opinii mogą pojawić się zatem odpowiedzi na pytania typu:

  • czy matka punktualnie przyprowadza i odbiera dziecko z placówki,
  • czy dba o higienę, odpowiedni strój dziecka, wyposażenie dziecka w przybory,
  • czy terminowo reguluje opłaty wobec szkoły/przedszkola,
  • czy utrzymuje kontakt z nauczycielami,
  • czy interesuje się rozwojem, postępami dziecka.

W opinii o matce mogą pojawić się również informacje na temat tego, jak dziecko zachowuje się w jej obecności, jak o niej mówi, jak reaguje na jej widok, czy wzmiankę nauczyciela/rówieśnika. Wszystko to ma znaczenie w sprawie prowadzonej przez sąd rodzinny. 

Po co szkoła/przedszkole wydaje opinię o matce dziecka do sądu?

Chociaż rodzice często występują do odpowiedniej placówki oświatowej z wnioskiem o wydanie opinii, powinni pamiętać, że przedszkole czy szkoła nie mają obowiązku wydania im opinii o matce czy ojcu – obowiązkiem tych podmiotów jest wydanie opinii o uczniu/dziecku.

Szkoły nie mogą angażować się w prywatne sprawy rodziców, a bardzo często właśnie temu służy wniosek o opinię na temat matki lub ojca. Ma ona pokazać, że jedno z nich lepiej sprawdzi się w roli stałego opiekuna dla wspólnego dziecka lub dzieci.

Placówki oświatowe opinię o matce wydają jednak wyłącznie na wniosek takich organów jak sąd, ewentualnie na wniosek MOPSu czy kuratora. Taka opinia może zostać wykorzystana jako materiał pomocniczy w sprawie:

  • o ustalenie kontaktów z dzieckiem,
  • o ustalenie stałego miejsca pobytu dziecka,
  • o zawieszenie, odebranie, ograniczenie, przywrócenie praw rodzicielskich. 

Jak napisać opinię o matce dziecka do sądu?

Opinia o matce dziecka do sądu musi być rzetelna i zgodna z prawdą. Należy pamiętać, że pismo jest kierowane do sądu, zatem powinno spełniać wymogi określone dla pism sądowych – konieczne jest między innymi oznaczenie odpowiedniego sądu, czy wniosku, w odpowiedzi, na który opinia jest przygotowywana.

Wychowawca musi napisać opinię o matce na podstawie własnych obserwacji, ewentualnie również na podstawie opinii innych nauczycieli i pracowników szkoły. Powinien pamiętać także, że pismo nie może być ogólnikowe.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Opinia o matce dziecka do sądu – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Opinia o matce dziecka do sądu - wzór

Aktualizacja: 2023-05-17

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 154

Opinia o matce dziecka do sądu - wzór
Opinia o matce dziecka do sądu - wzór
17