Wzór umowy służebności drogi

17 

Służebność drogi to rozwiązanie, które stosuje się w przypadku nieruchomości nieposiadających bezpośredniego dostępu do drogi publicznej. W ramach służebności obciążona na rzecz danej nieruchomości zostaje nieruchomość sąsiednia.

Zasadniczo, służebność jest odpłatna, choć można zrezygnować z wynagrodzenia za obciążenie nieruchomości służebnością przejazdu i przechodu. Aby przygotować zgodną z prawem umowę służebności, warto wykorzystać gotowy wzór umowy służebności drogi. Umowę należy zawrzeć w formie aktu notarialnego. 

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Służebność drogi koniecznej ustanawia się, gdy nieruchomość nie ma bezpośredniego dostępu do drogi publicznej. Aby taki dostęp umożliwić, obciąża się nieruchomość sąsiednią na rzecz nieruchomości władnącej.

W taki sposób właściciel nieruchomości zyskuje możliwość przechodzenia czy przejeżdżania przez inną działkę – zwykle za opłatą. 

Umowę służebności drogi trzeba sporządzić w formie aktu notarialnego. Służebność należy bowiem do obciążeń, które wpisuje się do księgi wieczystej nieruchomości. Obowiązuje ona bez względu na to, kto jest aktualnie właścicielem działki władnącej i obciążonej. 

Najczęściej służebność ustanawia się odpłatnie, za wynagrodzeniem dla właściciela nieruchomości obciążonej. W umowie można zaznaczyć jednak, że strony porozumiały się w kwestii służebności nieodpłatnej. Dokument powinien zawierać między innymi dane obu właścicieli nieruchomości, dane działek oraz wysokość wynagrodzenia za ustanowienie służebności drogi.

Jeśli właściciel nieruchomości, która ma zostać obciążona, nie zgadza się na służebność, jedynym rozwiązaniem jest złożenie do sądu wniosku o ustanowienie służebności drogi koniecznej. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wzór umowy służebności drogi”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Wzór umowy służebności drogi

Aktualizacja: 2023-08-12

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 135

wzor-umowy-sluzebnosci-drogi
Wzór umowy służebności drogi
17