17 zł
Służebność przejazdu stosowana jest w przypadku, kiedy nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej. Służebność obciąża nieruchomości sąsiednie, dlatego z reguły jest odpłatna. Właściciel nieruchomości pozbawionej dostępu do drogi publicznej może żądać ustanowienia służebności w sądzie lub pozasądowo.
Umowa służebności pozwala uregulować między innymi kwestię wynagrodzenia dla właściciela nieruchomości obciążonej. Do przygotowania dokumentu warto wykorzystać gotowy do wypełnienia wzór umowy służebności przejazdu.
Służebność przejazdu i przechodu polega na obciążeniu jednej nieruchomości na rzecz właściciela drugiej nieruchomości. Rozwiązanie to stosuje się w przypadku, kiedy jedna z nich nie ma dostępu do drogi publicznej. W takiej sytuacji właściciel posesji ma prawo żądać wytyczenia drogi koniecznej.
Służebność obciąża nieruchomość – widnieje w dziale III księgi wieczystej. W praktyce polega zaś na przyznaniu właścicielowi nieruchomości prawa do korzystania w ograniczonym zakresie z nieruchomości sąsiedniej.
Ustanowienie służebności może nastąpić w drodze umowy zawartej przez właścicieli nieruchomości. Umowa służebności przejazdu musi przyjmować formę aktu notarialnego. Strony powinny ustalić w niej odpowiednie wynagrodzenie dla właściciela nieruchomości obciążonej. Możliwe jest także zrzeczenie się wynagrodzenia.
Warto pamiętać, że służebność pozostaje w mocy niezależnie od tego, kto jest właścicielem nieruchomości władnącej i obciążonej. Nie ma więc znaczenia, że w przyszłości nieruchomość może zostać sprzedana lub odziedziczona przez inną osobę.
Tytuł dokumentu: Wzór umowy służebności przejazdu
Aktualizacja: 2023-08-12
Ilość stron: 2
Format pliku: .DOC
Pobrań: 128
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.