Wzór umowy służebności przejazdu

17 

Służebność przejazdu stosowana jest w przypadku, kiedy nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej. Służebność obciąża nieruchomości sąsiednie, dlatego z reguły jest odpłatna. Właściciel nieruchomości pozbawionej dostępu do drogi publicznej może żądać ustanowienia służebności w sądzie lub pozasądowo.

Umowa służebności pozwala uregulować między innymi kwestię wynagrodzenia dla właściciela nieruchomości obciążonej. Do przygotowania dokumentu warto wykorzystać gotowy do wypełnienia wzór umowy służebności przejazdu.

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Służebność przejazdu i przechodu polega na obciążeniu jednej nieruchomości na rzecz właściciela drugiej nieruchomości. Rozwiązanie to stosuje się w przypadku, kiedy jedna z nich nie ma dostępu do drogi publicznej. W takiej sytuacji właściciel posesji ma prawo żądać wytyczenia drogi koniecznej.

Służebność obciąża nieruchomość – widnieje w dziale III księgi wieczystej. W praktyce polega zaś na przyznaniu właścicielowi nieruchomości prawa do korzystania w ograniczonym zakresie z nieruchomości sąsiedniej. 

Ustanowienie służebności może nastąpić w drodze umowy zawartej przez właścicieli nieruchomości. Umowa służebności przejazdu musi przyjmować formę aktu notarialnego. Strony powinny ustalić w niej odpowiednie wynagrodzenie dla właściciela nieruchomości obciążonej. Możliwe jest także zrzeczenie się wynagrodzenia. 

Warto pamiętać, że służebność pozostaje w mocy niezależnie od tego, kto jest właścicielem nieruchomości władnącej i obciążonej. Nie ma więc znaczenia, że w przyszłości nieruchomość może zostać sprzedana lub odziedziczona przez inną osobę.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wzór umowy służebności przejazdu”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Wzór umowy służebności przejazdu

Aktualizacja: 2023-08-12

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 127

wzor-umowy-sluzebnosci-przejazdu
Wzór umowy służebności przejazdu
17