Wzór umowy darowizny z dożywotnią służebnością

17 

Darowizna z dożywotnią służebnością to rozwiązanie, z którego korzystają najczęściej osoby starsze posiadające własną nieruchomość, chcące zabezpieczyć się przed ryzykiem pozostania bez dachu nad głową. Taka darowizna łączy się bowiem ze służebnością mieszkania na rzecz seniora.

Do przygotowania umowy darowizny warto wykorzystać gotowy wzór umowy darowizny z dożywotnią służebnością. Należy pamiętać jednak, że na jego podstawie trzeba sporządzić akt notarialny, ponieważ darowizna wiąże się z przeniesieniem własności nieruchomości. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – postanowiliśmy przygotować spełniający wszystkie formalne wymagania wzór umowy. Aby uzyskać do niej dostęp, kliknij poniższy przycisk:

Kategorii ,
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

W ramach umowy darowizny darczyńca przekazuje określoną rzecz obdarowanemu kosztem własnego majątku. Darowizna może dotyczyć także nieruchomości, a wtedy musi przyjmować formę aktu notarialnego.

Osoby starsze, które posiadają własną nieruchomość, mogą połączyć umowę darowizny z ustanowieniem służebności mieszkania, w ramach której będą mogły dożywotnio zamieszkiwać w danej nieruchomości. 

Warto pamiętać, że umowa darowizny z dożywotnią służebnością nie jest tym samym, co umowa dożywocia, ponieważ nie zobowiązuje obdarowanego do zapewniania obdarowanemu opieki i utrzymania. Wiąże się jedynie z zaspokojeniem jego potrzeb mieszkaniowych. 

Umowę darowizny z dożywotnią służebnością należy zawrzeć w formie aktu notarialnego. Służebność mieszkaniową ujawnia się także w księdze wieczystej nieruchomości, co podlega opłacie sądowej w wysokości 200 zł.

Obdarowany po otrzymaniu darowizny musi rozliczyć się również z fiskusem, odprowadzając podatek od darowizn, chyba że ma prawo skorzystać ze zwolnienia od podatku. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wzór umowy darowizny z dożywotnią służebnością”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Wzór umowy darowizny z dożywotnią służebnością

Aktualizacja: 2023-08-29

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 127

wzor-umowy-darowizny-z-dozywotnia-sluzebnoscia
Wzór umowy darowizny z dożywotnią służebnością
17