Wzór umowy darowizny nieruchomości – przykład

17 

W ramach umowy darowizny nieruchomości darczyńca przenosi prawa własności oznaczonej nieruchomości na obdarowanego w pełni nieodpłatnie. Umowa darowizny musi przyjmować formę aktu notarialnego.

Jej wstępny zarys można przygotować jednak w oparciu o gotowy do wypełnienia wzór umowy darowizny nieruchomości, który wystarczy wypełnić i wydrukować, a następnie przekazać notariuszowi. Na podstawie dokumentu sporządzony zostanie akt notarialny, który skutecznie przeniesie prawo własności nieruchomości na obdarowanego.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – postanowiliśmy przygotować spełniający wszystkie formalne wymagania wzór umowy. Aby uzyskać do niej dostęp, kliknij poniższy przycisk:

Kategorii ,
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Umowa darowizny nieruchomości charakteryzuje się nieodpłatnością. W ramach takiej umowy darczyńca przekazuje – kosztem swojego majątku – oznaczoną nieruchomość na rzecz obdarowanego. Nie określa przy tym zasad korzystania z takiej nieruchomości, jak ma to miejsce w przypadku umowy użyczenia – również nieodpłatnej. 

W umowie darowizny określa się między innymi dane stron, przedmiot darowizny oraz jego wartość. Umowę trzeba rozliczyć bowiem z urzędem skarbowym.

Poza tym warto pamiętać, że darowiznę niewykonaną wolno jest odwołać w przypadku jej niewykonania, jeśli darczyńca popadł w niedostatek. Jeżeli zaś darowizna została już wykonana, można odwołać ją jedynie w przypadku tak zwanej rażącej niewdzięczności obdarowanego. 

Ponieważ umowa darowizny domu, mieszkania czy działki prowadzi do przeniesienia prawa własności nieruchomości, należy zawrzeć ją w formie aktu notarialnego.

Notariusz dopilnuje nie tylko zawarcia w dokumencie wszystkich istotnych informacji, ale również dokonania obowiązkowego wpisu do księgi wieczystej danej nieruchomości.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wzór umowy darowizny nieruchomości – przykład”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Wzór umowy darowizny nieruchomości - przykład

Aktualizacja: 2023-08-22

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 128

wzor-umowy-darowizny-nieruchomosci-przyklad
Wzór umowy darowizny nieruchomości - przykład
17