Darowizna kwoty pieniężnej – wzór umowy

17 

Darowizna może dotyczyć zarówno nieruchomości i rzeczy ruchomych, jak i pieniędzy. W ramach umowy darowizny darczyńca nieodpłatnie przekazuje przedmiot darowizny obdarowanemu. Umowa darowizny – dla celów dowodowych – powinna zostać sporządzona na piśmie.

Wynika to również z faktu, że darowiznę trzeba rozliczyć z urzędem skarbowym. Do przygotowania umowy tego typu warto wykorzystać gotowy wzór – wzór umowy darowizny kwoty pieniężnej. Pismo jest kompletne, łatwe do uzupełnienia i gotowe do wydruku od razu po pobraniu.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – postanowiliśmy przygotować spełniający wszystkie formalne wymagania wzór umowy. Aby uzyskać do niej dostęp, kliknij poniższy przycisk:

Kategorii ,
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Darowizna polega na nieodpłatnym przekazaniu określonego przedmiotu na rzecz obdarowanego kosztem uszczuplenia majątku darczyńcy. Może dotyczyć zarówno nieruchomości, jak i rzeczy ruchomych czy pieniędzy. Jeśli wysokość darowizny przekracza 

kwotę 10 434 zł, konieczne jest jej zgłoszenie do urzędu skarbowego, udokumentowanie darowizny i zapłacenie podatku – chyba że obdarowany jest zwolniony z tego obowiązku, co dotyczy osób należących do pierwszej grupy podatkowej.

W umowie darowizny należy określić, kim są strony umowy oraz co jest przedmiotem umowy. W przypadku darowizny pieniędzy dokument powinien wskazywać także termin i sposób przekazania środków obdarowanemu. Jeśli darowizna ma korzystać ze zwolnienia z podatku, konieczne będzie przekazanie pieniędzy przelewem bankowym. 

Zawarcie umowy darowizny można cofnąć tylko w określonych przypadkach. Darowizna niedokonana może zostać odwołana, jeśli sytuacja finansowa darczyńcy nagle i znacząco się pogorszyła. Natomiast darowiznę już dokonaną można odwołać tylko z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Darowizna kwoty pieniężnej – wzór umowy”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Darowizna kwoty pieniężnej – wzór umowy

Aktualizacja: 2023-08-12

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 124

darowizna-kwoty-pienieznej-wzor-umowy
Darowizna kwoty pieniężnej – wzór umowy
17