Umowa darowizny samochodu między małżonkami wzór

17 

W małżeństwie obowiązuje wspólność majątkowa, a to oznacza, że każdy przedmiot nabyty w trakcie trwania małżeństwa jest majątkiem wspólnym małżonków. Nie dotyczy to jednak nabycia rzeczy przed ślubem czy po ślubie w przypadku par, które posiadają rozdzielność majątkową.

Jeśli jeden z małżonków chce przekazać na przykład samochód na rzecz drugiego małżonka, może dokonać tego w drodze umowy darowizny. Dokument najprościej jest sporządzić w oparciu o gotowy do wypełnienia wzór umowy darowizny samochodu między małżonkami. Plik wystarczy pobrać, uzupełnić i wydrukować do podpisu.

Kategorii ,
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Umowę darowizny można zawrzeć zarówno z osobą obcą, jak i z członkiem rodziny – w tym z małżonkiem. Darowizna może dotyczyć nieruchomości i rzeczy ruchomych, na przykład samochodu.

Jeśli pojazd został zakupiony przed ślubem, stanowi majątek własny tego małżonka, który go nabył. Samochód nabyty po ślubie stanowi własność obojga małżonków, chyba że ci posiadają rozdzielność majątkową.

Zawarcie umowy darowizny samochodu między małżonkami pozwala uporządkować kwestie majątku wspólnego. Jest to korzystne zwłaszcza w perspektywie ewentualnego dziedziczenia majątku czy podziału majątku po rozwodzie. 

Kiedy darowizna dotyczy rzeczy ruchomej, nie ma obowiązku sporządzania jej w formie aktu notarialnego. Wystarczająca jest zwykła umowa w formie pisemnej, która uwzględnia dane stron, oznaczenie przedmiotu umowy oraz określenie wartości przedmiotu umowy.

Zawarcie takiego kontraktu należy zgłosić w wydziale komunikacji oraz u ubezpieczyciela. Warto pamiętać, że darowizna na rzecz małżonka jest zwolniona z podatku. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Umowa darowizny samochodu między małżonkami wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Umowa darowizny samochodu między małżonkami wzór

Aktualizacja: 2023-04-17

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 129

umowa-darowizny-samochodu-miedzy-malzonkami-wzor
Umowa darowizny samochodu między małżonkami wzór
17