Umowa darowizny rzeczy ruchomej – wzór

17 

Darowizna polega na nieodpłatnym świadczeniu na rzecz obdarowanego kosztem uszczuplenia majątku darczyńcy. Darowizna może dotyczyć środków pieniężnych, nieruchomości i rzeczy ruchomych, na przykład samochodu.

Dla celów dowodowych oraz ewentualnych rozliczeń z Urzędem Skarbowym warto zawrzeć umowę darowizny na piśmie. Wystarczy wypełnić gotowy wzór umowy darowizny rzeczy ruchomej. Druk zawiera wszystkie niezbędne elementy umowy i skutecznie zabezpiecza interesy obu stron. 

Kategorii ,
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Przez umowę darowizny należy rozumieć umowę, na podstawie której darczyńca nieodpłatnie przekazuje wskazaną rzecz osobie obdarowanej. Darowizna może mieć miejsce między osobami bliskimi lub niespokrewnionymi – ma to wpływ na powstanie obowiązku podatkowego, podobnie jak wartość darowizny.

Zasadniczo, z obowiązku zapłaty podatku od darowizny zwolnione są osoby należące do pierwszej grupy podatkowej pod warunkiem, że spełniają kilka dodatkowych wymogów

W umowie darowizny rzeczy ruchomej konieczne jest określenie danych stron, przedmiotu umowy i wartości przedmiotu umowy. Ważnym elementem dokumentu jest też oświadczenie darczyńcy o tym, że dana rzecz jest wolna od wad prawnych. W przypadku ujawnienia wad ukrytych przedmiotu umowy, obdarowany może domagać się zapłaty odszkodowania za poniesioną szkodę.

Wykonaną umowę darowizny rzeczy ruchomej można rozwiązać w przypadku, kiedy obdarowany dopuścił się względem darczyńcy tak zwanej rażącej niewdzięczności. Odwołać można także darowiznę niewykonaną, na przykład w sytuacji, kiedy stan majątkowy darczyńcy uległ znacznemu pogorszeniu. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Umowa darowizny rzeczy ruchomej – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Umowa darowizny rzeczy ruchomej - wzór

Aktualizacja: 2023-04-17

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 124

umowa-darowizny-rzeczy-ruchomej-wzor-pdf-doc
Umowa darowizny rzeczy ruchomej - wzór
17