Wzór umowy zamiany ruchomości

17 

Umowa zamiany może dotyczyć zarówno nieruchomości, jak i rzeczy ruchomych. Bardzo często jej przedmiotami są ruchomości, takie jak pojazdy. Umowa zamiany jest umową niepieniężną, a to oznacza, że nie występuje w niej cena, choć zastosowanie znajdują przepisy dotyczące sprzedaży.

W celu sporządzenia umowy zamiany, która dobrze zabezpiecza interesy obu stron, warto wykorzystać gotowy do wypełnienia wzór umowy zamiany ruchomości. Druk uwzględnia wszystkie wymagane elementy formalne. Można użyć go przy zamianie samochodów, motocykli i innych rzeczy ruchomych. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – postanowiliśmy przygotować spełniający wszystkie formalne wymagania wzór umowy. Aby uzyskać do niej dostęp, kliknij poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Umowa zamiany to jedna z umów nazwanych, regulowanych przez przepisy kodeksu cywilnego. Stosuje się do niej odpowiednio przepisy dotyczące sprzedaży. Charakterystyczną cechą umowy zamiany jest to, że nie pojawia się w niej cena sprzedaży.

W ramach umowy zamiany jedna strona przekazuje określoną rzecz na rzecz drugiej strony i odwrotnie – druga strona przekazuje określony przedmiot na rzecz pierwszego podmiotu. 

W ramach umowy zamiany mamy do czynienia z obowiązkiem podatkowym. Sprawiedliwie jest, jeśli obie strony odprowadzają po połowie należnego podatku PCC. Aby rozliczyć się z fiskusem i zgłosić fakt zawarcia umowy w wydziale komunikacji (w przypadku pojazdu), transakcję należy udokumentować na piśmie. 

Umowa zamiany rzeczy ruchomej powinna zawierać między innymi dane stron, oznaczenie przedmiotów umowy, określenie wartości przedmiotów, a także terminu dokonania zamiany. Strony mogą umówić się również na dopłatę, jeśli przedmioty nie mają równej wartości. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wzór umowy zamiany ruchomości”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Wzór umowy zamiany ruchomości

Aktualizacja: 2023-08-12

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 124

wzor-umowy-zamiany-ruchomosci
Wzór umowy zamiany ruchomości
17