Umowa zamiany – wzór

17 

Umowa zamiany to jedna z umów nazwanych, uregulowanych przez przepisy kodeksu cywilnego. Stronami takiej umowy muszą być co najmniej dwie osoby. Obie zobowiązują się do przeniesienia własności danej rzeczy w zamian za przeniesienie własności innej rzeczy. Do umowy zamiany stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące sprzedaży.

Aby przygotować dokument, który dobrze zabezpiecza interesy obu stron, warto wykorzystać gotowy do wypełnienia wzór umowy zamiany. Pismo uwzględnia wszystkie wymagane elementy formalne. Wystarczy pobrać je i wydrukować.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – postanowiliśmy przygotować spełniający wszystkie formalne wymagania wzór umowy. Aby uzyskać do niej dostęp, kliknij poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Umowa zamiany zobowiązuje jedną stronę do przeniesienia własności rzeczy na drugi podmiot oraz drugą stronę do przeniesienia własności innej rzeczy na pierwszy podmiot. W przeciwieństwie do umowy sprzedaży, w tym przypadku strony nie mają do czynienia z zapłatą ustalonej ceny.

Jeśli umowa zawiera ustalenia dotyczące ceny sprzedaży, wówczas traci charakter umowy wymiany. Umowa zamiany jest umową nazwaną i ściśle uregulowaną przez przepisy kodeksu cywilnego. Jej charakterystyczną cechą jest niepieniężny charakter.

Stroną umowy zamiany może być osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Każdy z tych podmiotów musi spełnić świadczenie i umożliwić drugiej stronie spełnienie świadczenia wzajemnego. Przedmiotem umowy zamiany muszą być rzeczy oznaczone co do gatunku i tożsamości. 

Umowę zamiany można zawrzeć w formie ustnej lub pisemnej. Jeśli dotyczy ona nieruchomości lub użytkowania wieczystego, konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego umowy zamiany.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Umowa zamiany – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Umowa zamiany - wzór

Aktualizacja: 2023-08-12

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 124

umowa-zamiany-wzor-pdf-doc-przyklad
Umowa zamiany - wzór
17