Wzór prośby o darowiznę dla szkoły

17 

Prośba o darowiznę dla szkoły może dotyczyć wsparcia finansowego lub rzeczowego. Najczęściej ma ona związek z podejmowanymi przez placówkę inicjatywami, na przykład chęcią organizacji zawodów sportowych, czy chęcią modernizacji sali komputerowej.

Prośbę o darowiznę dla szkoły można skierować do takich podmiotów jak przedsiębiorcy, władze lokalne, osoby prywatne, czy fundacje. Warto pamiętać, że darowizna nie jest tym samym, co sponsoring. 

Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Jak napisać prośbę o darowiznę dla szkoły?

Darowizna stanowi formę pomocy, za którą szkoła nie musi oferować niczego w zamian. Darczyńca w ramach udzielonej darowizny osiąga przede wszystkim korzyści moralne – ma poczucie spełnienia dobrego uczynku i wsparcia wartościowej inicjatywy.

Z tego względu prośby o darowiznę najczęściej kierowane są do podmiotów, które mają za sobą historię podobnego wsparcia dla placówek oświatowych. Pismo może zostać zaadresowane do przedstawicieli władz lokalnych, do firm, spółek, osób prywatnych, a także fundacji i innych organizacji non-profit.

Dokument powinien określać, jakiego rodzaju wsparcia potrzebuje szkoła oraz jak je wykorzysta. Nie trzeba wskazywać w nim korzyści dla darczyńcy, ponieważ z założenia darowizna jest czymś bezinteresownym. 

W jakim celu szkoły sporządzają prośby o darowiznę?

Prośba o darowiznę dotyczy albo wsparcia finansowego, albo rzeczowego. Może wskazywać zatem konkretną sumę pieniędzy lub listę przedmiotów, jakich potrzebuje placówka.

W zależności od przeznaczenia takiego wsparcia, mogą to być takie rzeczy jak produkty spożywcze, koszulki dla drużyny sportowej, książki, artykuły piśmiennicze, sprzęty elektroniczne, nagrody rzeczowe dla uczestników zawodów/olimpiady. Prośba o darowiznę dla szkoły wiąże się bowiem z różnymi inicjatywami, na przykład:

  • z organizacją zawodów sportowych,
  • z organizacją wydarzeń kulturalnych,
  • z organizacją Dnia Dziecka,
  • z jubileuszem, świętem szkoły, 
  • z remontem,
  • z modernizacją,
  • z chęcią uzupełnienia zasobów biblioteki, itd. 

W treści prośby o darowiznę należy dokładnie określić więc zarówno cel, czyli przeznaczenie darowizny, jak i jej zakres, czyli ilość środków pieniężnych lub rodzaj i ilość rzeczy, jakich potrzebuje szkoła. 

Darowizna czy sponsoring?

Jak zostało wspomniane, prośba o darowiznę nie jest tym samym, co prośba o sponsoring. Sponsoring jest układem dwustronnym, w ramach którego szkoła i sponsor czepią wzajemne korzyści.

Z tego względu prośba o sponsoring uwzględnia nie tylko rodzaj i cel udzielenia placówce wsparcia, ale również korzyści dla sponsora. Placówka oświatowa może odwdzięczyć się za pomoc między innymi publicznymi podziękowaniami, wzmianką o sponsorze na swojej stronie internetowej, publikacją plakatów na terenie szkoły itd.

Krótko mówiąc, w zamian za pomoc sponsor może wykorzystać potencjał marketingowy szkoły, budując swój pozytywny wizerunek. W przypadku darowizny jedyne, co otrzymuje, to wdzięczność placówki i lokalnej społeczności.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wzór prośby o darowiznę dla szkoły”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Wzór prośby o darowiznę dla szkoły

Aktualizacja: 2023-05-23

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 129

Wzór prośby o darowiznę dla szkoły
Wzór prośby o darowiznę dla szkoły
17