List do sponsora o wsparcie finansowe szkoły wzór

17 

Szkoła może uzyskać wsparcie finansowe w ramach darowizny lub sponsoringu. Sponsoring od darowizny różni się tym, że przewiduje obopólne korzyści dla stron – zarówno dla sponsorowanego, jak i dla sponsora.

List z prośbą o wsparcie finansowe szkoła może skierować między innymi do władz lokalnych, przedsiębiorców, fundacji, organizacji pozarządowych czy osób prywatnych, które do tej pory inwestowały w rozwój szkoły. 

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Jak napisać list do sponsora o wsparcie finansowe szkoły?

Każdy list do sponsora musi zawierać kilka niezbędnych elementów formalnych, w tym:

 • dane sponsora i sponsorowanego,
 • oznaczenie celu sponsoringu,
 • określenie formy i zakresu oczekiwanego wsparcia,
 • wskazanie korzyści dla sponsora. 

List o sponsoring ma wyjaśniać, jakiej pomocy oczekuje placówka oświatowa – czy ma to być wsparcie rzeczowe, czy pieniężne. Dokument powinien określać także, na co szkoła przeznaczy otrzymane środki oraz, w jaki sposób odwdzięczy się sponsorowi. W tym zakresie placówka oświatowa może zaproponować adresatowi listu między innymi:

 • zaproszenie do udziału w wydarzeniu,
 • publiczne podziękowania,
 • publikację podziękowań w mediach,
 • możliwość umieszczenia wizerunku sponsora na terenie szkoły. 

W jakim celu sporządza się list do sponsora o wsparcie finansowe szkoły?

Sponsoring może być dla szkoły sposobem na sfinansowanie różnych inwestycji i przedsięwzięć. Prośba o wsparcie rzeczowe lub finansowe dotyczy najczęściej:

 • organizacji wydarzeń o charakterze sportowym, kulturalnym, np. jubileuszu, konkursu, olimpiady, zawodów,
 • remontu szkoły,
 • modernizacji szkoły,
 • zakupu nowoczesnego sprzętu komputerowego,
 • zakupu książek,
 • zakupu materiałów edukacyjnych i akcesoriów dydaktycznych. 

Szkoła może poprosić sponsora zarówno o pieniądze w określonej kwocie, jak i o zakup konkretnych przedmiotów, w tym nawet artykułów spożywczych, np. na poczęstunek dla gości.

Ważne jest natomiast, aby list z prośbą o sponsoring określał dokładnie, jakiego wsparcia oczekuje szkoła oraz w jaki sposób planuje je wykorzystać. List z prośbą o wsparcie finansowe dla szkoły musi być przy tym zwięzły i profesjonalny. Nie należy też nadawać mu charakteru błagalnego.

Czym sponsoring dla szkoły różni się od darowizny?

Darowizna charakteryzuje się przede wszystkim tym, że przynosi korzyści jedynie obdarowanemu – darczyńca może liczyć tylko na wdzięczność i własne poczucie satysfakcji z udzielonej pomocy. Sponsoring ma natomiast charakter umowy dwustronnej.

Szkoła jako podmiot sponsorowany otrzymuje potrzebne rzeczy lub pieniądze, a sponsor w zamian za to wykorzystuje potencjał marketingowy placówki, aby zbudować lub wzmocnić swój pozytywny wizerunek.

Z tego względu na sponsoring często decydują się firmy, które w taki sposób próbują promować swoją działalność. Pisząc list do sponsora, szkoła powinna postarać się przedstawić w nim jak najwięcej korzyści, które mogą przekonać wybrany podmiot do wsparcia placówki.

Najczęściej są to podziękowania w formie publikacji, wypowiedzi czy dyplomu oprawionego w ramę, ale również umieszczenie wizerunku sponsora na terenie szkoły, na koszulkach uczestników wydarzenia lub w innych dobrze widocznych miejscach. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „List do sponsora o wsparcie finansowe szkoły wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: List do sponsora o wsparcie finansowe szkoły wzór

Aktualizacja: 2023-05-18

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 134

List do sponsora o wsparcie finansowe szkoły wzór
List do sponsora o wsparcie finansowe szkoły wzór
17