17 zł
Współcześnie, wychowawca lub inny nauczyciel kontaktuje się z rodzicami uczniów za pomocą wiadomości wysyłanych przez e-dziennik. Dyrektor lub pedagog może jednak również wezwać rodzica do szkoły drogą służbową za pośrednictwem sekretariatu.
Takie pisemne wezwanie rodzica najczęściej wiąże się z sytuacjami trudnymi, np. złamaniem przez ucznia statutu placówki oświatowej.
Spis treści:
ToggleNa piśmie rodzic wzywany jest do szkoły przede wszystkim w sytuacji, kiedy nie utrzymuje z placówką żadnego kontaktu i nie reaguje na wezwania wystosowane innymi drogami, np. telefoniczne.
Jeśli opiekunowie dziecka nie przychodzą na zebrania, nie podpisują uwag, które otrzymuje uczeń i nie odpowiadają na wezwanie do podjęcia kontaktu wystosowane za pośrednictwem dziecka, szkoła ma prawo wezwać ich do stawienia się w placówce.
Wezwanie na piśmie znajduje zastosowanie również w sytuacjach kłopotliwych, takich jak, chociażby popełnienie przez dziecko czynu zabronionego, złamanie statutu szkoły, dopuszczenie się aktu wandalizmu czy przemocy.
W takich sytuacjach rodzic często wzywany jest do szkoły w pierwszej kolejności za pośrednictwem ucznia, później telefonicznie, a dopiero na końcu – kiedy inne metody kontaktu okażą się nieskuteczne – na piśmie.
Co ważne, jeśli rodzic nie reaguje nawet na pisemne wezwanie wystosowane przez placówkę, dyrektor szkoły ma prawo zgłosić taką sprawę do sądu rodzinnego lub do ośrodka pomocy społecznej, ponieważ zachowanie to świadczy o zaniedbywaniu ucznia (rodzice mają prawo i obowiązek utrzymywać kontakt ze szkołą).
Pisemne wezwanie rodziców do szkoły to oficjalne „zaproszenie” opiekunów na spotkanie i rozmowę. Dokument powinien wskazywać zatem, kto wzywa rodziców i do kogo wezwanie jest skierowane.
Należy uwzględnić w nim także miejsce i termin spotkania oraz jego cel ogólny, np. rozmowa o zachowaniu ucznia, wyjaśnienie sytuacji, w którą zaangażowany był uczeń, i tym podobne.
Dokument należy dostarczyć rodzicom listownie – listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Pismo może zawierać również ostrzeżenie o konsekwencjach zignorowania wezwania, czyli konieczność zgłoszenia sprawy do takich organów jak MOPS, czy sąd rodzinny.
Jeśli rodzic nie reaguje na wezwania do szkoły i nie podejmuje kontaktu z placówką, dyrektor powinien podjąć odpowiednie kroki w celu rozwiązania problemu. W przypadku, kiedy sprawa dotyczy dziecka objętego obowiązkiem szkolnym, nie może on podjąć decyzji o wykreśleniu ucznia z listy.
Ma przed sobą natomiast możliwość skontaktowania się z poradnią psychologiczno-pedagogiczną oraz zgłoszenia problemu do sądu rodzinnego. W sytuacji, kiedy rodzic uchyla się od współpracy ze szkołą, jego postępowanie można interpretować jako niewłaściwe wykonywanie władzy rodzicielskiej.
Na tej podstawie dyrektor ma prawo skierować do sądu wniosek o wgląd w sytuację rodzinną dziecka. Sąd może natomiast nakazać rodzicom określone postępowanie, np. zobowiązać ich do współpracy z asystentem rodziny.
Tytuł dokumentu: Wezwanie rodzica do szkoły - wzór pisma
Aktualizacja: 2023-05-18
Ilość stron: 2
Format pliku: .DOC
Pobrań: 125
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.