17 zł
Usunięcie ucznia z klasy jest rozwiązaniem, które powinno być traktowane jako ostateczność. Nawet dziecko sprawiające poważne problemy wychowawcze musi zostać objęte pomocą, ponieważ znalezienie źródła takich problemów często pozwala wyprowadzić ucznia na prostą.
O usunięciu ucznia z klasy można pomyśleć w przypadku, kiedy różne formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie pomogły oraz gdy ani uczeń, ani jego rodzice nie są zainteresowani współpracą ze szkołą.
Spis treści:
ToggleDecyzję o usunięciu ucznia z klasy może podjąć jedynie dyrektor szkoły. Kierujący placówką odpowiada za zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa, czuwa nad procesem kształcenia i dba o udzielanie uczniom niezbędnej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Petycja o usunięcie ucznia z klasy musi więc zostać skierowana właśnie do dyrektora szkoły. Dokument mogą przygotować rodzice uczniów lub pełnoletni uczniowie.
Pismo wymaga starannego uzasadnienia, w którym należy odwołać się nie tylko do zachowań, jakich dopuszcza się trudny uczeń, ale również do form udzielonej mu już pomocy i podjętych działań, np. prób porozumienia się z rodzicami dziecka. Pod petycją powinny podpisać się wszystkie osoby, które popierają taką inicjatywę.
Należy wiedzieć, że petycja o usunięcie ucznia z klasy (i szkoły) może być rozpatrywana jedynie jako prośba o przeniesienie, jeśli uczeń jest niepełnoletni. W Polsce obowiązek szkolny trwa bowiem do 18. roku życia, a to oznacza, że dziecko wydalone z jednej szkoły musi zostać przyjęte do innej placówki.
W przypadku uczniów agresywnych nie stanowi to zatem rozwiązania problemu – uczeń będzie sprawiał takie same problemy w innej szkole. Decyzję o usunięciu dziecka z klasy podejmuje dyrektor szkoły, jednak nie w pełni samodzielnie, gdyż wymaga to podjęcia uchwały przez radę pedagogiczną oraz uzyskania opinii samorządu uczniowskiego.
Jeśli petycja o usunięcie ucznia z klasy dotyczy ucznia szkoły prywatnej, procedura jest znacznie mniej skomplikowana. Dziecko uczące się w szkole niepublicznej może zostać z niej wyrzucone w każdej chwili, nawet jeśli nie ma jeszcze 18 lat.
Petycja o usunięcie ucznia z klasy powinna opisywać, jakich zachowań dopuszcza się dziecko. Najczęściej problemem są natomiast zachowania agresywne, czyli między innymi:
Kiedy dyrektor otrzymuje petycję o usunięcie ucznia z klasy, powinien w pierwszej kolejności wyjaśnić sprawę, czyli sprawdzić, czy przedstawione w niej zarzuty są prawdziwe. W następnym kroku ma obowiązek podjęcia działań, które pozwolą na rozwiązanie problemu i zapewnienie uczniom bezpieczeństwa oraz odpowiednich warunków do nauki, opieki i wychowania.
Dyrektor powinien podjąć kontakt z rodzicami trudnego ucznia, aby zaproponować im pomoc poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dziecko agresywne może zostać objęte indywidualnym tokiem kształcenia, dzięki czemu nie będzie stanowiło zagrożenia dla innych. Jeśli zaś rodzice odmawiają współpracy, dyrektor powinien powiadomić o sprawie sąd rodzinny lub ośrodek pomocy społecznej.
Tytuł dokumentu: Petycja o usunięcie ucznia z klasy - wzór
Aktualizacja: 2023-05-18
Ilość stron: 2
Format pliku: .DOC
Pobrań: 126
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.