Przykładowy wzór odwołania od wyników rekrutacji do liceum

17 

Nie każdy uczeń dostaje się w pierwszym terminie do swojej wymarzonej szkoły średniej. W przypadku odrzucenia kandydatury warto jednak podjąć próbę odwołania się od wyników rekrutacji.

Aby mieć taką możliwość, w pierwszej kolejności należy uzyskać uzasadnienie decyzji komisji rekrutacyjnej, a także potwierdzić wolę przyjęcia do tej szkoły, do której kandydat już się dostał – w przeciwnym razie uczeń “wypada” z systemu.

Uczniowie, którzy nie dostali się do żadnej szkoły, powinni natomiast zgłosić wolę przyjęcia do wybranych placówek podczas rekrutacji uzupełniającej. 

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Jak wygląda procedura odwołania od wyników rekrutacji do liceum?

Odwołania od wyników rekrutacji do liceum nie sporządza się bezpośrednio po publikacji list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Najpierw rodzice ucznia muszą uzyskać bowiem uzasadnienie decyzji komisji rekrutacyjnej.

W tym celu powinni w ciągu 7 dni od daty publikacji list kandydatów sporządzić wniosek o uzasadnienie odrzucenia kandydatury przez komisję rekrutacyjną. Komisja ma następnie 5 dni na przygotowanie takiego uzasadnienia.

Podaje w nim obowiązkowo informację o liczbie punktów uzyskanych przez kandydata, liczbie punktów uprawniających ucznia do otrzymania miejsca w placówce oraz liczbę punktów, jaką otrzymał kandydat przyjęty do szkoły na ostatnim miejscu.

Na tej podstawie rodzic lub uczeń pełnoletni mogą sporządzić odwołanie od wyników rekrutacji. Termin na złożenie pisma to 7 dni. Odwołanie należy kierować do dyrektora szkoły. 

Jak uzasadnić odwołanie od wyników rekrutacji do liceum? 

Treść odwołania od wyników rekrutacji do liceum zależna będzie od informacji, jakie komisja rekrutacyjna zawrze w uzasadnieniu swojej decyzji. W oparciu o stanowisko komisji kandydat lub jego rodzic/opiekun prawny powinni przygotować odpowiednie argumenty, które pozwolą podważyć zasadność odrzucenia kandydatury ucznia.

Odwołanie można uzasadnić:

  • faktem, że nazwisko kandydata nie widnieje ani na liście przyjętych, ani na liście niezakwalifikowanych kandydatów,
  • faktem, że ostatni przyjęty do szkoły kandydat miał wynik niższy niż kandydat nieprzyjęty,
  • faktem, że kandydat nieprzyjęty miał taki sam wynik, jak ostatni kandydat przyjęty, ale dodatkowo spełnia on inne kryteria pierwszeństwa, które nie zostały uwzględnione, np. niepełnosprawność, czy wielodzietność rodziny. 

Dyrektor szkoły ma 7 dni na rozpatrzenie pisma. Na rozstrzygnięcie dyrekcji rodzicom lub uczniowi pełnoletniemu przysługuje skarga do sądu administracyjnego. 

Czy warto odwołać się od wyników rekrutacji do liceum?

Odwołanie się od wyników rekrutacji do liceum jest darmowe i obwarowane terminami, dlatego cała procedura nie zajmuje wiele czasu, a przebrnięcie przez nią może pomóc dziecku dostać się do wymarzonej szkoły.

Nierzadko zdarza się bowiem, że odrzucenie kandydatury ucznia jest skutkiem błahej pomyłki w obliczeniach, czy przeoczeniem dokumentacji przez komisję rekrutacyjną.

Warto zatem złożyć odwołanie od wyników rekrutacji zwłaszcza wtedy, kiedy kandydat nie uwzględnił w swoim podaniu o przyjęcie do szkoły ważnych czynników, za które otrzymałby dodatkowe punkty w procesie rekrutacji.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Przykładowy wzór odwołania od wyników rekrutacji do liceum”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Przykładowy wzór odwołania od wyników rekrutacji do liceum

Aktualizacja: 2023-05-18

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 130

Przykładowy wzór odwołania od wyników rekrutacji do liceum
Przykładowy wzór odwołania od wyników rekrutacji do liceum
17