Odwołanie do Szkoły Średniej od wyników rekrutacji – wzór

17 

Wybór odpowiedniej szkoły średniej ma ogromne znaczenie dla każdej osoby, która wie już, jakie przedmioty chce zdawać na maturze i jakie studia planuje podjąć po ukończeniu liceum.

Uzyskanie odmownej decyzji od szkoły, o której marzył uczeń, może pokrzyżować te plany, dlatego warto wiedzieć, że od wyników rekrutacji zawsze wolno jest się odwołać. Procedura ta wygląda tak samo zarówno w przypadku liceum, jak i w przypadku technikum, czy innej szkoły średniej. 

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Jak odwołać się od wyników rekrutacji do szkoły średniej?

Odwołanie do szkoły średniej od wyników rekrutacji rozpoczyna się od złożenia wniosku o uzasadnienie odrzucenia kandydatury ucznia. Pismo w tej sprawie należy skierować do komisji rekrutacyjnej w odpowiednim terminie.

Wcześniej uczeń powinien jednak potwierdzić wolę przyjęcia go do tej szkoły, do której się dostał – w przeciwnym razie wypadnie z systemu. Komisja rekrutacyjna ma 5 dni na udzielenie odpowiedzi w sprawie odrzucenia kandydatury ucznia do szkoły. W ramach odpowiedzi powinna podać:

  • liczbę punktów uprawniających do przyjęcia ucznia (minimalną),
  • liczbę punktów, jakie zdobył kandydat,
  • liczbę punktów, jakie zdobyła osoba przyjęta do placówki na ostatnim miejscu. 

Po otrzymaniu takiego pisma uczeń ma 7 dni na złożenie odwołania do dyrektora szkoły. W odwołaniu należy odnieść się do uzasadnienia otrzymanego od komisji rekrutacyjnej. Dyrektor powinien odpowiedzieć na pismo w ciągu kolejnych 7 dni. 

Jak napisać odwołanie do szkoły średniej od wyników rekrutacji?

Odwołanie od wyników rekrutacji adresuje się do dyrektora szkoły. Pismo musi zawierać dane osobowe kandydata, a także podpis jego rodziców lub opiekunów prawnych w przypadku uczniów niepełnoletnich.

Dokument wymaga także uzasadnienia, w którym osoba składająca odwołanie wskaże, dlaczego decyzja o odrzuceniu jej kandydatury była niesłuszna. W odwołaniu można napisać:

  • że nieprawidłowo policzono punkty, jakie zgromadził kandydat,
  • że kandydat miał więcej punktów niż osoba przyjęta do szkoły na ostatnim miejscu,
  • że kandydat powinien mieć doliczone punkty za spełnienie dodatkowych kryteriów.

Uzasadnienie odwołania zależne jest od okoliczności sprawy, dlatego nie można wskazać tutaj uniwersalnego rozwiązania. Jeśli to możliwe, do pisma warto dołączyć dokumenty, które potwierdzają przytoczone argumenty. 

Czy warto odwołać się od wyników rekrutacji do szkoły średniej?

Złożenie odwołania od wyników rekrutacji do szkoły średniej nic nie kosztuje, a może pozwolić uczniowi spełnić marzenie o podjęciu nauki w wymarzonym liceum czy technikum.

Jeśli kandydatura ucznia została pominięta lub gdy zmieniła się jego sytuacja życiowa (np. zwiększyła się liczba osób w rodzinie), takie odwołanie daje duże szanse na pozytywny finał całej sprawy.

Jeżeli jednak odwołanie od wyników rekrutacji zostanie odrzucone, warto pamiętać o możliwości przeniesienia się do innej szkoły po rozpoczęciu roku szkolnego. Pismo w takiej sprawie należy kierować do dyrektora szkoły, do której uczeń chciałby się przenieść. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Odwołanie do Szkoły Średniej od wyników rekrutacji – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Odwołanie do Szkoły Średniej od wyników rekrutacji - wzór

Aktualizacja: 2023-05-18

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 137

Odwołanie do Szkoły Średniej od wyników rekrutacji - wzór
Odwołanie do Szkoły Średniej od wyników rekrutacji - wzór
17