Wniosek o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia wzór

17 

Uzasadnienie odmowy przyjęcia jest podstawą odwołania od wyników rekrutacji do szkoły, czy przedszkola. O wydanie takiego dokumentu należy jednak postarać się we własnym zakresie.

Wniosek o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia przygotowuje pełnoletni uczeń lub rodzic/opiekun prawny ucznia niepełnoletniego. Dokument należy adresować do komisji rekrutacyjnej. Czas na złożenie pisma to 7 dni, licząc od daty publikacji list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. 

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Po co sporządza się wniosek o uzasadnienie odmowy przyjęcia?

Uzyskanie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata to jeden z kroków, jakie przewiduje procedura odwoławcza – odwołania od wyników rekrutacji. Publikacja list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych otwiera bowiem procedurę porekrutacyjną o charakterze administracyjnoprawnym.

Jeśli rodzic dziecka lub uczeń pełnoletni chcą odwołać się od niekorzystnego wyniku rekrutacji, muszą w pierwszej kolejności złożyć wniosek o uzasadnienie odmowy przyjęcia. Taki wniosek kierowany jest do komisji rekrutacyjnej.

Czas na złożenie pisma to 7 dni, licząc od daty publikacji wyników rekrutacji. Komisja ma natomiast 5 dni na przygotowanie swojej odpowiedzi na takie pismo. Uzasadnienie odmowy przyjęcia musi zawierać kilka niezbędnych elementów, takich jak:

  • informacja o ilości punktów, jakie zdobył kandydat,
  • informacja o minimalnej ilości punktów, jaka uprawniała kandydatów do przyjęcia,
  • informacja o ilości punktów, jakie uzyskał kandydat przyjęty na ostatnim miejscu. 

Jak napisać wniosek o uzasadnienie odmowy przyjęcia?

Pismo z prośbą o uzasadnienie odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola, czy ucznia do szkoły jest stosunkowo prostym dokumentem. Należy uwzględnić w nim między innymi dane wnioskodawcy – pełnoletniego ucznia lub rodzica ucznia niepełnoletniego – oraz dane adresata – komisji rekrutacyjnej w przedszkolu/szkole oznaczonej numerem i adresem.

Treść wniosku to krótka prośba o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia odmowy przyjęcia. Dokument trzeba jeszcze podpisać – odręcznie – i dostarczyć do placówki oświatowej. Przyjmowaniem wniosków najczęściej zajmuje się sekretariat. 

Co zrobić po otrzymaniu uzasadnienia odmowy przyjęcia?

Podanie o uzasadnienie odmowy przyjęcia kandydata musi zostać rozpatrzone we wspomnianym terminie 5 dni. Następnie w odpowiedzi na takie uzasadnienie wnioskodawca może złożyć odwołanie od wyniku rekrutacji, kierując je tym razem do dyrektora placówki oświatowej.

Odwołanie należy przygotować w terminie 7 dni, odnosząc się w nim do uzasadnienia przedstawionego przez komisję. Zaskarżenie wyników rekrutacji będzie uzasadnione między innymi w przypadku, gdy:

  • kandydatura została pominięta – dokumentów dziecka nie uwzględniono,
  • ostatni kandydat przyjęty miał mniejszą liczbę punktów niż kandydat składający odwołanie,
  • nie uwzględniono dodatkowych kryteriów, za które kandydat powinien otrzymać punkty, np. wielodzietność rodziny, niepełnosprawność członka rodziny. 

Warto pamiętać, że odwołanie od wyników rekrutacji nic nie kosztuje, a może dać dziecku możliwość uczenia się w wymarzonej szkole, zatem zawsze warto je przygotować. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Wniosek o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia wzór

Aktualizacja: 2023-05-18

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 127

Wniosek o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia wzór
Wniosek o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia wzór
17