Wniosek o zaświadczenie o studiowaniu wzór

17 

Zaświadczenie o studiowaniu to dokument, który formalnie potwierdza fakt zapisania się na studia lub ich kontynuowanie. Student może potrzebować takiego dokumentu między innymi dla swojego pracodawcy, do MOPS, do ZUS-u, czy dla banku.

Niezależnie od celu przygotowania zaświadczenia warto pamiętać, aby każdorazowo występować do uczelni z nowym wnioskiem o wydanie takiego dokumentu, ponieważ w większości przypadków pismo to musi być aktualne – sporządzone nie dalej niż miesiąc wcześniej. 

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Jak napisać wniosek o zaświadczenie o studiowaniu?

Z wnioskiem o zaświadczenie o studiowaniu student musi udać się do dziekanatu swojego wydziału. Może złożyć pismo osobiście lub listownie, przy czym pierwsze rozwiązanie jest praktyczniejsze z uwagi na fakt, że zaświadczenie może otrzymać nawet od ręki.

Dokument powinien zawierać wszystkie dane osobowe studenta, a także jego dane identyfikacyjne, np. numer albumu. Wskazane jest też ujęcie we wniosku danych kontaktowych, takich jak numer telefonu, czy adres e-mail.

Podanie o zaświadczenie o statusie studenta powinno zawierać także uzasadnienie, czyli określenie celu wydania takiego pisma przez uczelnię. Warto wiedzieć, że prośba o zaświadczenie nie podlega żadnej opłacie. Uczelnia powinna wydać dokument niezwłocznie, ale niekiedy – w przypadku dużego obłożenia wnioskami – na druk trzeba poczekać do kilku dni. 

Po co studentowi zaświadczenie o studiowaniu?

Wniosek o zaświadczenie o studiowaniu może zostać umotywowany na wiele sposobów, ponieważ taki dokument przydaje się w różnych sytuacjach. Najczęściej zaświadczenie potrzebne jest do:

  • ZUS, dla pracodawcy, który zatrudnia osobę ze statusem studenta, dzięki czemu nie musi odprowadzać w jej imieniu składek na ubezpieczenie,
  • banku, w przypadku ubiegania się o kredyt studencki,
  • MOPS lub GOPS, w przypadku ubiegania się o wsparcie finansowe, czyli świadczenia socjalne – przez samego studenta lub jego rodzinę.

Zaświadczenie o studiowaniu może zastępować także zagubioną legitymację studencką na czas wyrabiania nowego dokumentu. Na podstawie takiego pisma student skorzysta między innymi z ulgi na przejazdy komunikacją miejską. 

Jak wygląda zaświadczenie o studiowaniu?

Zaświadczenie o statusie studenta zawiera podobne informacje, co legitymacja studencka, ale jest znacznie mniej uniwersalnym dokumentem, ponieważ wskazuje:

  • cel wydania zaświadczenia o studiowaniu, np. ubieganie się o pomoc finansową,
  • termin wydania dokumentu – zwykle ważność takiego zaświadczenia to jeden miesiąc.

Różne urzędy i instytucje mogą wymagać od studenta przedstawienia odrębnego zaświadczenia o studiowaniu z datą i pieczęcią pracownika dziekanatu. Jedno pismo z określonym celem sporządzenia nie będzie nadawało się zatem do skopiowania i złożenia na przykład w ZUS, w banku czy w MOPS.

Podmioty te mogą odrzucić również zaświadczenie, które nie jest aktualne, czyli zostało wydane wcześniej niż miesiąc przed złożeniem przez studenta pozostałych dokumentów.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wniosek o zaświadczenie o studiowaniu wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Wniosek o zaświadczenie o studiowaniu wzór

Aktualizacja: 2023-05-18

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 126

Wniosek o zaświadczenie o studiowaniu wzór
Wniosek o zaświadczenie o studiowaniu wzór
17