Zaświadczenie o studiowaniu – wzór

17 

Zaświadczenie o studiowaniu może być przydatne w różnych okolicznościach, na przykład wtedy, kiedy student chce wziąć kredyt lub otworzyć przewód doktorski. O wydanie zaświadczenia należy poprosić pracowników dziekanatu. Każdorazowo wniosek w tej sprawie trzeba przygotować osobno.

W większości przypadków ważność zaświadczenia to jeden miesiąc. Nie należy zatem kopiować dokumentu do różnych zastosowań – prawdopodobnie nie zostanie on uznany. 

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Jaki jest cel wydania zaświadczenia o studiowaniu?

Student może potrzebować zaświadczenia o studiowaniu w różnych sytuacjach. Najczęściej jednak o wydanie takiego dokumentu ubiega się między innymi w przypadku:

  • wnioskowania o kredyt studencki,
  • zatrudnienia na zasadach dotyczących osób uczących się (brak składek obowiązkowych w przypadku posiadania statusu studenta), czyli dla ZUS-u/pracodawcy,
  • ubiegania się o wsparcie finansowe z ośrodka pomocy społecznej,
  • chęci skorzystania ze zniżek studenckich (brak legitymacji studenckiej).

Wnioskując o wydanie zaświadczenia o studiowaniu, student powinien określić, na jaki cel potrzebuje takiego dokumentu – czy jest to pismo dla pracodawcy, do MOPS/GOPS, czy do banku. Nie wolno bowiem wykorzystać tego samego zaświadczenia w różnych celach.

Urzędy i instytucje nie przyjmą od studenta dokumentu wydanego przez uczelnię na inny cel. Co więcej, zaświadczenie musi być aktualne. Najczęściej wymaga się, aby dokument został wydany nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem go wraz z innymi wnioskami. 

Jak uzyskać zaświadczenie o studiowaniu?

Student, który chce uzyskać zaświadczenie o studiowaniu, musi przygotować wniosek w tej sprawie i zanieść go lub wysłać do dziekanatu. Pismo powinno zawierać dane osobowe i kontaktowe studenta, w tym informację o kierunku i roku studiów.

Konieczne jest także wskazanie przeznaczenia dokumentu, czyli celu wystawienia zaświadczenia. Czas oczekiwania na rozpatrzenie pisma może być różny w zależności od terminu wniesienia wniosku. Na początku nowego semestru kolejka oczekujących jest z reguły dłuższa.

Pracownicy dziekanatu zwykle kontaktują się telefonicznie z wnioskodawcami, informując ich o możliwości odebrania gotowego dokumentu – z podpisem i pieczątką. Zdarza się również, że zaświadczenie przygotowywane jest od ręki. Za wydanie dokumentu student nie ponosi żadnych opłat. 

Jakie informacje zawiera zaświadczenie o studiowaniu?

Zaświadczenie o studiowaniu, inaczej zaświadczenie o statusie studenta, jest dokumentem, który potwierdza zapisanie się na studia lub kontynuowanie nauki na studiach. Pismo uwzględnia takie same dane, jak legitymacja studencka.

Są to między innymi imię, nazwisko, numer indeksu, kierunek studiów, data rozpoczęcia i zakończenia semestru. Zaświadczenie zawiera również informację o dacie wydania dokumentu oraz o celu jego wydania. Jak zostało wspomniane, ten sam dokument nie powinien być wykorzystywany w różnych celach.

Wyjątkiem może być zaświadczenie uprawniające do korzystania ze zniżek studenckich. Legitymacja studencka – chociaż zawiera podobne informacje – jest więc dokumentem bardziej uniwersalnym niż zaświadczenie o statusie studenta.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Zaświadczenie o studiowaniu – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Zaświadczenie o studiowaniu - wzór

Aktualizacja: 2023-05-18

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 124

Zaświadczenie o studiowaniu - wzór
Zaświadczenie o studiowaniu - wzór
17