Podanie o wydanie zaświadczenia o studiowaniu – wzór

17 

Wydanie zaświadczenia o studiowaniu może mieć związek z ubieganiem się o pomoc socjalną przez studenta lub członków jego rodziny, a także z wnioskowaniem o kredyt studencki, czy z otwieraniem przewodu doktorskiego.

Zaświadczenie, podobnie jak legitymacja studencka, potwierdza fakt bycia studentem. Jest jednak mniej uniwersalne, a jego okres ważności to zazwyczaj tylko jeden miesiąc. 

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Po co studentowi zaświadczenie o studiowaniu?

Podanie o wydanie zaświadczenia o studiowaniu student może przygotować w każdym czasie. Najwięcej tego typu wniosków uczelnie otrzymują po rozpoczęciu semestru, zwłaszcza zimowego.

W tym czasie wiele osób wnioskuje bowiem o różnego rodzaju stypendia, czy świadczenia socjalne z MOPS lub GOPS. Zaświadczenie o statusie studenta może być wymagane również w innych okolicznościach.

Takiego dokumentu często potrzebuje pracodawca, który zatrudnia osobę uczącą się. Dla niego zaświadczenie o studiowaniu jest dowodem na to, że nie musi odprowadzać za pracownika składek ZUS.

Po zaświadczenie o statusie studenta można zgłosić się także w przypadku braku (zagubienia) legitymacji i chęci korzystania ze zniżek oraz ulg studenckich, na przykład na przejazdy komunikacją miejską.

Mimo to należy pamiętać, aby złożyć wtedy również wniosek o wydanie kolejnej legitymacji. Wydanie nowego dokumentu wiąże się z koniecznością ponownego uiszczenia opłaty za jego przygotowanie – zwykle jest to koszt około 22 zł. 

Jak napisać podanie o wydanie zaświadczenia o studiowaniu?

Wniosek o wydanie zaświadczenia o studiowaniu powinien przyjmować formę pisemną. Dokument tego typu student składa w dziekanacie swojego wydziału, osobiście lub listownie. Warto jednak dopełnić tego obowiązku samodzielnie, ponieważ istnieje szansa, że zaświadczenie zostanie wydane od ręki.

Pismo z prośbą o zaświadczenie o statusie studenta powinno zawierać dokładne dane identyfikacyjne i kontaktowe studenta, a także określenie celu wydania dokumentu. Przy wnoszeniu podania student nie ponosi żadnej opłaty.

Powinien pamiętać jednak, że jednego zaświadczenia nie wykorzysta w różnych celach. Nie może też korzystać z raz wydanego dokumentu przez nieokreślony czas – w większości przypadków urzędy i instytucje wymagają, aby zaświadczenie było aktualne, czyli wydane maksymalnie miesiąc wcześniej. 

Jak długo czeka się na wydanie zaświadczenia o studiowaniu?

Zaświadczenie o studiowaniu często wydawane jest od ręki, jeśli jednak do dziekanatu wpłynęło wiele wniosków w tej sprawie, student powinien przygotować się na kilka dni oczekiwania. Z tego względu w podaniu warto uwzględnić swoje dane kontaktowe – wtedy pracownik dziekanatu zadzwoni i poprosi studenta o odbiór druku.

Należy wiedzieć, że zaświadczenie o statusie studenta zawiera podobne informacje, co legitymacja studencka, przy czym wskazuje także cel wydania dokumentu przez uczelnię. Aby zaświadczenie było ważne, musi zawierać również podpis i pieczątkę pracownika dziekanatu.

Warto pamiętać, że dokument może uzyskać tylko osoba, która aktualnie jest studentem danej uczelni. Zaświadczenia nie wydaje się osobom skreślonym z listy.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Podanie o wydanie zaświadczenia o studiowaniu – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Podanie o wydanie zaświadczenia o studiowaniu - wzór

Aktualizacja: 2023-05-18

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 124

Podanie o wydanie zaświadczenia o studiowaniu - wzór
Podanie o wydanie zaświadczenia o studiowaniu - wzór
17