Podanie o przeniesienie do innej klasy wzór

17 

Przeniesienie do innej klasy może stanowić formę kary za naganne zachowanie ucznia. Częściej jednak wniosek o przeniesienie do innej klasy składa sam uczeń pełnoletni lub rodzice ucznia niepełnoletniego.

Ma to związek między innymi z trudnościami adaptacyjnymi, z nękaniem dziecka przez innych uczniów, czy też z wyobcowaniem ucznia (odizolowaniem dziecka od grupy). Niezależnie od przyczyny, prośbę o przeniesienie do innej klasy należy kierować do dyrektora szkoły.

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Kiedy możliwe jest przeniesienie ucznia do innej klasy?

Jeśli przeniesienie ucznia do innej klasy ma formę kary, wniosek w tej sprawie przygotowuje wychowawca grupy. Dzieje się tak między innymi wtedy, kiedy dziecko zachowuje się agresywnie, nie stosuje się do poleceń nauczyciela, czy też ciągle przeszkadza w prowadzeniu lekcji. Inną sytuacją jest przeniesienie do innej klasy na prośbę rodzica lub pełnoletniego ucznia.

W takim przypadku wniosek rozpatruje się uznaniowo. Dyrektor bierze pod uwagę liczebność klasy oraz względnie równomierny podział na chłopców i dziewczęta. Analizuje także możliwości organizacyjne, sytuację wychowawczą i ramowy plan nauczania.

Zasięga – w razie potrzeby – opinii wychowawcy, psychologa, zespołu nauczycieli lub rady pedagogicznej. Wiele zależy także od samych motywów prośby o przeniesienie. Często to właśnie argumenty użyte przez wnioskodawcę mają największy wpływ na decyzję, jaką podejmie dyrektor. 

Jak umotywować wniosek o przeniesienie do innej klasy?

Istnieją setki przyczyn uzasadniających chęć przeniesienia do innej klasy. W zależności od okoliczności danej sprawy, podanie o przeniesienie do innej grupy można umotywować:

  • wyobcowaniem dziecka przez rówieśników,
  • prześladowaniem, nękaniem dziecka przez rówieśników,
  • problemami adaptacyjnymi dziecka,
  • chęcią zmiany kierunku kształcenia (dotyczy uczniów szkół średnich i klas o określonych profilach nauczania, przygotowujących dzieci do zdawania matury z konkretnych przedmiotów na poziomie rozszerzonym),
  • chęcią zapisania dziecka do tej klasy, w której uczy się jego przyrodnie rodzeństwo, dziecko bliskich znajomych, sąsiadów (pozwala to na planowanie wspólnych dojazdów, naprzemiennego odbierania dzieci ze szkoły, dzielenia się notatkami w przypadku nieobecności itd.).

Uzasadnienie podania o przeniesienie do innej klasy warto przygotować bardzo starannie, ponieważ dyrektorzy nigdy nie podejmują takich decyzji pochopnie.

W przypadku, kiedy motywacją do przeniesienia ucznia są takie problemy, jak trudności adaptacyjne, czy wyobcowanie dziecka z grupy, warto w pierwszej kolejności podjąć kontakt z wychowawcą klasy i pedagogiem lub psychologiem szkolnym. Niekiedy problem ten można bowiem rozwiązać w inny sposób, a przeniesienie wcale nie musi okazać się skuteczne. 

Niemniej jednak należy wiedzieć, że pismo z prośbą o przeniesienie do innej klasy można złożyć w każdym czasie. Nie należy również bagatelizować zgłaszanych przez dziecko problemów, ponieważ mogą one doprowadzić do wielu zaburzeń psychicznych, w tym fobii, rzutujących na późniejsze dorosłe życie ucznia.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Podanie o przeniesienie do innej klasy wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Podanie o przeniesienie do innej klasy wzór

Aktualizacja: 2023-05-18

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 127

Podanie o przeniesienie do innej klasy wzór
Podanie o przeniesienie do innej klasy wzór
17