Powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej – wzór PDF DOC

17 

Tymczasowe powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej jest dopuszczalne w przypadku krótkotrwałych przeszkód w bezpośrednim sprawowaniu takiej opieki przez rodzica lub opiekuna prawnego. Chodzi zatem o takie sytuacje jak nieprzewidziany wyjazd służbowy, hospitalizacja, czy pilny wyjazd zagraniczny.

Upoważnienie do sprawowania opieki nad dzieckiem przez rodzica uprawnia wskazaną osobę do reprezentowania dziecka, np. w szkole, czy u lekarza, ale nie odbiera, ani nie ogranicza władzy rodzicielskiej rodziców.

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Jak powierzyć opiekę nad dzieckiem osobie trzeciej?

Rodzice często powierzają opiekę nad dzieckiem osobie trzeciej, nie dopełniając przy tym żadnych formalności. Nie każdy wie natomiast, że babcia, czy ciocia, która zajmuje się dzieckiem np. w czasie, gdy rodzic przebywa w pracy, pełni wtedy opiekę faktyczną, a nie opiekę prawną nad dzieckiem.

Należy pamiętać natomiast, że opiekun faktyczny nie może podejmować żadnych decyzji w imieniu dziecka i rodziców. Nie wolno mu między innymi reprezentować dziecka w szkole, ani u lekarza.

Aby powierzyć opiekę nad dzieckiem osobie trzeciej w sposób skuteczny, czyli upoważnić ją do reprezentowania dziecka w zastępstwie rodzica, należy przygotować pismo pod tytułem powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej.

Taki dokument jest upoważnieniem do sprawowania opieki nad dzieckiem na czas określony, np. jeden dzień, tydzień. Pismo może przyjmować również formę aktu notarialnego lub dokumentu z podpisem notarialnie poświadczonym.

Jeśli rodzic przekazuje pieczę nad dzieckiem na dłużej, wskazane jest, aby podjął również bezpośredni kontakt z nauczycielami i przychodnią, do której dziecko jest zapisane. Możliwe, że placówka będzie wymagała wypełnienia dodatkowego, dedykowanego formularza. 

Kiedy warto przekazać opiekę nad dzieckiem osobie trzeciej?

Powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej to rozsądne rozwiązanie w sytuacji, kiedy rodzic nie może samodzielnie sprawować takiej opieki. Należy wiedzieć bowiem, że nie da się sprawować władzy rodzicielskiej na odległość.

Jeśli rodzic musi pilnie wyjechać do innego miasta lub za granicę, przebywa w szpitalu, czy w uzdrowisku i będzie nieobecny dłużej niż jeden dzień, wskazane jest przygotowanie pisemnego powierzenia opieki nad dzieckiem wskazanej osobie.

Taki tymczasowy opiekun ustanowiony przez rodzica będzie w stanie:

 • zabrać dziecko do lekarza,
 • zapisać dziecko do lekarza,
 • odebrać dziecko ze szkoły,
 • uzyskać informacje na temat dziecka od nauczyciela,
 • podpisać w imieniu rodzica zgodę na zajęcia dodatkowe, itd. 

W przypadku spraw o większym znaczeniu pisemne powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej nie wystarczy – niekiedy konieczne będzie notarialne lub sądowe powierzenie opieki nad dzieckiem wskazanej osobie trzeciej. Mowa tu o takich przypadkach jak:

 • ustalenie miejsca stałego pobytu dziecka,
 • wyjazd zagraniczny,
 • wybór placówki oświatowej lub kierunku kształcenia,
 • zmiana obywatelstwa,
 • wydanie paszportu,
 • podpisanie zgody na ryzykowny zabieg medyczny.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej – wzór PDF DOC”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej - wzór PDF DOC

Aktualizacja: 2023-05-18

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 126

Powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej - wzór PDF DOC
Powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej - wzór PDF DOC
17