Wypisanie dziecka z przedszkola – wzór

17 

Wypisanie dziecka z przedszkola jest dopuszczalne w sytuacji, kiedy mały uczeń nie ukończył jeszcze 6. roku życia. Dziecko w wieku 6 lat jest już bowiem obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym lub w innej formie wychowania przedszkolnego.

Nie oznacza to jednak, że 6-latek nie może zostać wypisany z jednego przedszkola i zapisany do innej placówki. Musi jednak kontynuować edukację. Natomiast dziecko w wieku 3, 4 czy 5 lat może pozostawać w domu pod opieką rodziców, czy dziadków. 

Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Jak wypisać dziecko z przedszkola?

Aby wypisać dziecko z przedszkola, rodzic musi wystąpić z odpowiednim pismem w tej sprawie do dyrektora placówki. Takie pismo to nic innego jak oświadczenie o rezygnacji z miejsca w danym przedszkolu. W przypadku rezygnacji z przedszkola prywatnego procedura ta będzie wyglądała nieco inaczej, ponieważ z prywatną placówką rodzic podpisuje umowę.

Natomiast rezygnacja z przedszkola prywatnego wymaga wypowiedzenia tejże umowy – w trybie natychmiastowym lub z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Jeżeli dziecko nie ukończyło 6. roku życia, po wypisaniu go z przedszkola rodzic nie musi podejmować żadnych działań – może pozostawić dziecko w domu. Natomiast wypisanie dziecka z przedszkola w wieku sześciu lat wymaga zapisania go do innej placówki oświatowej w celu kontynuowania realizacji obowiązku szkolnego. 

W jakich okolicznościach rodzic może wypisać dziecko z przedszkola?

Zasadniczo, rezygnacja z przedszkola nie wymaga uzasadnienia decyzji podjętej przez rodzica, choć można również takie uzasadnienie uwzględnić. Najczęściej przyczyną wypisania malucha z placówki jest:

  • zmiana sytuacji rodzinnej, np. utrata pracy przez rodzica,
  • chęć zapisania dziecka do innej placówki,
  • przeprowadzka,
  • niezadowolenie z poziomu kształcenia w danej placówce,
  • zmiana miejsca świadczenia pracy przez rodzica,
  • konieczność zapisania dziecka do placówki lepiej dostosowanej do szczególnych potrzeb ucznia,
  • problemy adaptacyjne dziecka.

Jeśli maluch (dziecko w wieku 3 – 5 lat) nie jest w stanie dostosować się do funkcjonowania w przedszkolu, ciągle płacze, czy też bardzo często choruje, rodzic może całkowicie wypisać go z placówki.

W przypadku, kiedy ma możliwość samodzielnego sprawowania opieki nad dzieckiem lub gdy może liczyć w tym zakresie na pomoc rodziny, nie ma obowiązku zapisywania dziecka do żadnego przedszkola. Rezygnacji z zajmowanego w placówce miejsca nie musi nawet uzasadniać – dyrektor nie ma prawa kwestionować takiej decyzji. 

Jak wypisać dziecko z prywatnego przedszkola?

Wypisanie dziecka z przedszkola prywatnego może być umotywowane na przykład pogorszeniem sytuacji finansowej rodziców. Niezależnie od przyczyny rezygnacji, wypowiedzenie umowy z przedszkolem należy sporządzić na piśmie, pamiętając o obowiązku zachowania okresu wypowiedzenia.

W trakcie okresu wypowiedzenia rodzic jako strona umowy nadal musi regulować opłaty za czesne – nawet jeśli dziecko nie będzie przychodziło do przedszkola.

Wypowiedzenie umowy z przedszkolem w trybie natychmiastowym możliwe jest wyłącznie w przypadku zaistnienia sytuacji przewidzianych w treści takiej umowy, np. w okolicznościach rażącego łamania postanowień kontraktu przez placówkę. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wypisanie dziecka z przedszkola – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Wypisanie dziecka z przedszkola - wzór

Aktualizacja: 2023-05-18

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 124

Wypisanie dziecka z przedszkola - wzór
Wypisanie dziecka z przedszkola - wzór
17