Wzór petycji o przywrócenie nauczyciela

17 

Petycja o przywrócenie nauczyciela powinna zostać skierowana do dyrektora szkoły, ponieważ to on zarządza całą kadrą pedagogiczną w swojej placówce. Dokument mają prawo przygotować pełnoletni uczniowie lub rodzice uczniów niepełnoletnich w ich imieniu.

Petycja od wniosku różni się tym, że przedstawioną inicjatywę popiera w niej większość grupy – nie pojedyncze osoby. W związku z tym dokument ma też większą moc sprawczą. 

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Kiedy można sporządzić petycję o przywrócenie nauczyciela?

Prośba o przywrócenie nauczyciela może dotyczyć zarówno zmiany pedagoga, jak i rozwiązania z nim umowy. Taką decyzję dyrektor podejmuje najczęściej w związku z:

 • niedopasowaniem pedagogicznym nauczyciela,
 • brakiem efektywności w prowadzeniu zajęć, przekazywaniu wiedzy,
 • konfliktami interpersonalnymi, np. z rodzicami,
 • brakiem komunikacji,
 • zmianami w planach edukacyjnych. 

Nauczyciel może zostać zwolniony z pracy dyscyplinarnie, za porozumieniem stron, w wyniku wygaśnięcia jego umowy zawartej na czas określony. Często petycja o przywrócenie nauczyciela dotyczy także pedagogów zatrudnionych na zastępstwo, np. w sytuacji długotrwałej nieobecności nauczyciela spowodowanej urodzeniem dziecka. 

Jak uzasadnić petycję o przywrócenie nauczyciela?

Petycja o przywrócenie nauczyciela kierowana jest do dyrektora szkoły. Pismo powinno wskazywać, jakiego nauczyciela i jakiej klasy dotyczy prośba uczniów lub rodziców. Konieczne jest także uzasadnienie petycji o przywrócenie pedagoga.

Argumenty, jakie przedstawią autorzy petycji, mają ogromny wpływ na decyzję dyrektora szkoły. Warto więc dobrze je przemyśleć. Podstawą przywrócenia nauczyciela może być między innymi:

 • zbudowanie silnej, pozytywnej relacji z uczniami,
 • efektywne przekazywanie uczniom wiedzy,
 • pozytywny wpływ na wyniki edukacyjne uczniów,
 • skuteczne zaangażowanie uczniów w życie szkoły,
 • zachęcenie uczniów do aktywności,
 • pozytywna postawa nauczyciela, i wiele innych. 

Dokument można przygotować w oparciu o wzór petycji o przywrócenie nauczyciela, uzupełniając druk własnym uzasadnieniem. 

Czy dyrektor musi zgodzić się na przywrócenie nauczyciela?

Należy wiedzieć, że dyrektor ma obowiązek ustosunkowania się do prawidłowo złożonej petycji, czyli petycji, która nie jest anonimowa. Powinien odpowiedzieć na nią w terminie jednego miesiąca.

Nie ma on jednak obowiązku przywrócenia nauczyciela do pracy, czy zamiany nauczycieli zgodnie z żądaniami. Jeśli prośba dotyczy nauczyciela na zastępstwie, należy wiedzieć, że pedagog przebywający na zwolnieniu ma prawo wrócić do pracy na uprzednio zajmowanym stanowisku.

Dyrektor nie może zwolnić go tylko dlatego, że żądają tego rodzice. W przypadku wniosku dotyczącego zamiany nauczycieli sprawa może być nieco łatwiejsza do rozwiązania, o ile dany przedmiot nie jest prowadzony w szkole przez jednego pedagoga.

W przypadku chęci przywrócenia zwolnionego nauczyciela wiele zależy od przyczyny zwolnienia go z pracy – zwolnienie dyscyplinarne zawsze uzasadnione jest poważnym przewinieniem pracownika, zatem przywrócenie go do pracy może okazać się niemożliwe.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wzór petycji o przywrócenie nauczyciela”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Wzór petycji o przywrócenie nauczyciela

Aktualizacja: 2023-08-15

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 132

Wzór petycji o przywrócenie nauczyciela
Wzór petycji o przywrócenie nauczyciela
17