Umowa o dział spadku bez spłat i dopłat – wzór

17 

Podziału spadku można dokonać w drodze umowy zawartej między uprawnionymi do dziedziczenia. Taka umowa może przyjmować zwykłą formę pisemną, jeśli w skład spadku nie wchodzi nieruchomość. Warto pamiętać, że jeżeli umowa nie uwzględnia spłat lub dopłat, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Do sporządzenia takiej umowy można wykorzystać gotowy wzór umowy o dział spadku bez spłat i dopłat. Wystarczy pobrać go, wypełnić i wydrukować. Pismo podpisują wszystkie strony umowy.

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Podziału spadku spadkobiercy mogą dokonać w drodze umowy. Umowa o dział spadku może przyjmować formę ustną, ale dla celów dowodowych zawsze korzystniej jest zawrzeć ją na piśmie. W przypadku, kiedy przedmiotem umowy jest nieruchomość, konieczne okazuje się zawarcie umowy w formie aktu notarialnego.

W umowie o dział spadku należy określić, czy podział dotyczy części, czy całości spadku, a także jakie przedmioty wchodzą do umownego podziału. Dokument musi wskazywać, co przypada, któremu spadkobiercy.

Pismo może zawierać także inne postanowienia, na przykład zgodę na przekazanie składników majątkowych jednemu ze spadkobierców z obowiązkiem spłaty pozostałych.

Jednak w takiej sytuacji konieczne będzie uregulowanie podatku od czynności cywilnoprawnych – w zakresie przewidzianych spłat i dopłat. Podatek płaci osoba, na rzecz której przepisano prawa majątkowe lub rzeczy.

Z tego względu korzystniejszym rozwiązaniem może być umowa o dział spadku bez spłat i dopłat. W takim przypadku obowiązek podatkowy nie powstanie (dot. podatku PCC).

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Umowa o dział spadku bez spłat i dopłat – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Umowa o dział spadku bez spłat i dopłat - wzór

Aktualizacja: 2023-07-27

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 126

umowa-o-dzial-spadku-bez-splat-i-doplat-wzor
Umowa o dział spadku bez spłat i dopłat - wzór
17