Notatka służbowa złe zachowanie ucznia – wzór

17 

Notatka służbowa nauczyciela w szkole pełni rolę informacyjną i dowodową. Pedagog najczęściej sporządza ją po to, aby wykazać, że postąpił właściwie, zgodnie z przepisami i statutem placówki. Nie inaczej jest w przypadku notatki ze złego zachowania ucznia.

Jeśli nauczyciel zamierza wymierzyć uczniowi karę, powinien postarać się o taką “podkładkę”. Notatka będzie istotnym dokumentem podczas ewentualnego postępowania wyjaśniającego, czy dyscyplinarnego. 

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Jakie informacje powinna zawierać notatka służbowa ze złego zachowania ucznia?

Notatki służbowe nauczycieli nie są sformalizowane i żadne przepisy nie informują o tym, jakie elementy taki dokument powinien zawierać. Przyjmuje się zatem, że notatka to krótki – maksymalnie jedna kartka – dokument, w którym należy uwzględnić dane osób, których pismo dotyczy, a także zwięzły opis sprawy, wskazanie ewentualnych świadków oraz podpis nauczyciela sporządzającego.

Notatka musi zawierać też datę i miejsce sporządzenia  pisma. Warto wspomnieć również o tym, czego notatka zawierać nie powinna. Są to natomiast wszelkie informacje obraźliwe, niesprawdzone, niepotwierdzone, związane z życiem prywatnym, czy godzące w czyjeś dobre imię. 

Czego może dotyczyć notatka służbowa złe zachowanie ucznia?

O notatce służbowej ze złego zachowania ucznia nauczyciel powinien pomyśleć przede wszystkim w sytuacji, kiedy chce wymierzyć dziecku karę, np. odebrać telefon, wstawić uwagę do dziennika, nakazać pozostanie w klasie po lekcjach.

Złe zachowanie ucznia to między innymi łamanie statutu placówki oświatowej. W jej zapisach bardzo często pojawiają się zaś takie zakazy, jak zakaz palenia papierosów na terenie placówki, czy zakaz opuszczania terenu placówki w trakcie zajęć.

Złym zachowaniem ucznia będzie też łamanie zasad społecznych, w tym uderzenie kolegi, kradzież lub zniszczenie cudzego mienia, także mienia szkoły, oszukiwanie na sprawdzianie, stosowanie agresji słownej i tym podobne.

Jeśli uczeń dopuści się takiego czynu, nauczyciel będący świadkiem zdarzenia ma obowiązek zareagować. Natomiast później powinien przygotować notatkę służbową ze złego zachowania ucznia po to, aby móc wyjaśnić, dlaczego postąpił tak, a nie inaczej.

Po co sporządza się notatkę służbową ze złego zachowania ucznia?

Pedagodzy sporządzają różne notatki służbowe, nie zawsze związane z zachowaniem uczniów. Mogą to być dokumenty opisujące nieszczęśliwy wypadek w szkole, a także dowody na właściwe spełnianie obowiązków służbowych lub wręcz przeciwnie – dowody odmowy wykonania obowiązków służbowych.

Jeśli chodzi o notatkę służbową ze złego zachowania ucznia, to takie pismo nauczyciel przedstawia zazwyczaj dyrektorowi, przed którym może toczyć się ewentualne postępowanie wyjaśniające, a także wychowawcy i rodzicom dziecka.

W sytuacji konfliktowej taka notatka pozwala łatwiej przedstawić przebieg całego zdarzenia. Można też zestawić ją z notatką służbową innego nauczyciela, który był świadkiem danej sytuacji lub z zeznaniami innych osób, w tym także uczniów.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Notatka służbowa złe zachowanie ucznia – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Notatka służbowa złe zachowanie ucznia - wzór

Aktualizacja: 2023-05-18

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 133

Notatka służbowa złe zachowanie ucznia - wzór
Notatka służbowa złe zachowanie ucznia - wzór
17