Umowa depozytu – wzór

17 

Umowa depozytu, inaczej umowa przechowywania, prowadzi do zobowiązania jednej ze stron do zachowania w stanie niepogorszonym rzeczy oddanej jej na przechowanie. W umowie depozytu występuje depozytariusz i deponent. Co ważne, depozytariuszowi za przechowywanie rzeczy może należeć się wynagrodzenie.

Do przygotowania umowy depozytu warto wykorzystać sprawdzony, fachowo opracowany wzór umowy depozytu, który zawiera wszystkie istotne elementy formalne takiego pisma. Dokument można pobrać i uzupełnić zgodnie z podpowiedziami, a następnie wydrukować do podpisu.

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Umowa depozytu, czyli umowa przechowania, to zobowiązanie się depozytariusza do przechowywania oddanej mu w tym celu przez deponenta rzeczy ruchomej w stanie niepogorszonym.

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, depozytariusz nie może używać przechowywanej rzeczy bez zgody deponenta, chyba że ma to na celu zachowanie jej w stanie niepogorszonym. Depozytariusz nie powinien też oddawać danej rzeczy innej osobie na przechowanie. 

Podpisując umowę depozytu, deponent powinien wiedzieć, że może żądać zwrotu danej rzeczy w każdym czasie. Również depozytariusz ma prawo żądać odebrania danej rzeczy przed terminem ustalonym w umowie, jeśli jest to uzasadnione – gdy nie może przechowywać jej bez własnego uszczerbku, czy bez zagrożenia rzeczy.

Umowę przechowania warto odróżniać od umowy depozytu nieprawidłowego – w przypadku tej drugiej umowy osoba, która przechowuje rzecz, może dowolnie nią dysponować. Umowa depozytu nieprawidłowego jest też opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Umowa depozytu – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Umowa depozytu - wzór

Aktualizacja: 2023-08-12

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 124

umowa-depozytu-wzor-pdf-doc-przyklad
Umowa depozytu - wzór
17