17 zł
WOPFU – wielospecjalistyczna ocena poziomu funkcjonowania ucznia – to dokument sporządzany dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. WOPFU jest podstawą opracowania indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego dla ucznia objętego pomocą poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Zgodnie z przepisami, dokument musi zawierać między innymi opis potrzeb dziecka, jego mocnych stron, trudności, a także pomocy udzielonej przez nauczycieli i specjalistów.
Spis treści:
TogglePrzykład WOPFU wypełnionego prawidłowo powinien spełniać wymogi Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym z późniejszymi zmianami.
Najważniejsze elementy takiego dokumentu to:
WOPFU warto każdorazowo przygotowywać według tego samego wzoru, ponieważ dzięki temu dokument będzie zawierał wszystkie wymagane elementy i ułatwi analizę postępów ucznia objętego indywidualnym nauczaniem.
Jeśli każde kolejne WOPFU ma taki sam schemat, łatwo jest porównać, w jakim zakresie dziecko odniosło sukces, co sprawdziło się w ramach udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a co nie. Z tego względu WOPFU najczęściej przyjmuje postać tabeli lub listy. Poza wymienionymi wyżej obserwacjami i opisami, należy uwzględnić w dokumencie:
WOPFU powinno być sporządzone dokładnie i rzetelnie. Im bardziej szczegółowy jest dokument, tym lepiej dla samego ucznia, gdyż stanowi on podstawę opracowania jego programu nauczania. Każde WOPFU musi zawierać opis mocnych i słabych stron ucznia, opis jego potrzeb, zainteresowań, problemów, udzielonej dotychczas pomocy.
Można uwzględnić w nim także informacje o samodzielności dziecka, o jego rozwoju fizycznym, poznawczym, emocjonalnym, czy społecznym. Wiedzę na ten temat nauczyciele mogą czerpać od rodziców, specjalistów, innych pedagogów prowadzących zajęcia z dzieckiem.
Istotne jest również aktywne obserwowanie ucznia nie tylko na lekcjach, ale również na przerwach, w relacjach z rówieśnikami, podczas swobodnej zabawy, w różnych środowiskach (szkoła, plac zabaw, szatnia).
Tytuł dokumentu: WOPFU wypełnione - PRZYKŁAD 2024
Aktualizacja: 2023-07-25
Ilość stron: 2
Format pliku: .DOC
Pobrań: 207
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.