Wzór umowy pożyczki pieniężnej

17 

Umowa pożyczki musi zostać zawarta na piśmie, jeśli jej wysokość przekracza 1000 zł. Zawsze korzystniej jest jednak regulować warunki pożyczki na piśmie dla celów dowodowych. Warto pamiętać również, że pożyczka od osoby prywatnej jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Do przygotowania odpowiedniej umowy pożyczkodawca i pożyczkobiorca mogą wykorzystać gotowy wzór umowy pożyczki pieniężnej. Dokument zawiera wszystkie wymagane elementy formalne. Wystarczy pobrać go i uzupełnić, a następnie wydrukować do podpisu. 

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

W ramach umowy pożyczki pieniężnej pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść na pożyczkobiorcę określoną sumę, a ten zwrócić ją w ustalonym terminie – jednorazowo lub w ratach. Umowa pożyczki nie musi przyjmować formy pisemnej, jeśli dotyczy kwoty nieprzekraczającej 1000 zł.

W pozostałych przypadkach obowiązkowe jest jej udokumentowanie. Niemniej jednak nawet w przypadku mniejszych kwot warto udokumentować fakt udzielenia pożyczki na piśmie dla celów dowodowych. 

Umowa pożyczki pieniężnej powinna zawierać takie elementy formalne jak dane stron, wysokość pożyczki, termin i sposób dokonania spłaty (jednorazowo, ratalnie, w gotówce, przelewem na konto), określenie wysokości oprocentowania. Możliwe jest także zawarcie pożyczki nieoprocentowanej, do czego najczęściej dochodzi między osobami bliskimi. 

Zawarcie umowy pożyczki wiąże się z obowiązkiem odprowadzenia podatku PCC. Osoby z pierwszej grupy podatkowej są zwolnione z takiego obowiązku, jeśli kwota pożyczki od jednego krewnego nie przekracza łącznie 9637 zł w ciągu pięciu lat.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wzór umowy pożyczki pieniężnej”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Wzór umowy pożyczki pieniężnej

Aktualizacja: 2023-08-12

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 124

wzor-umowy-pozyczki-pienieznej
Wzór umowy pożyczki pieniężnej
17