17 zł
Pożyczka udzielona przez osobę prywatną spokrewnioną lub niespokrewnioną z pożyczkobiorcą może być pożyczką nieoprocentowaną. W takim przypadku umowa pożyczki nie przewiduje żadnych kosztów jej udzielenia. Zawarcie takiej umowy nadal zobowiązuje jednak pożyczkobiorcę do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym.
W tym celu należy sporządzić odpowiednią umowę, najlepiej w oparciu o sprawdzony wzór umowy pożyczki nieoprocentowanej. Druk jest łatwy do uzupełnienia. Wystarczy pobrać go i wypełnić lub wydrukować i wypełnić w formie papierowej.
W ramach umowy pożyczki pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść określoną sumę pieniędzy na pożyczkodawcę. Pożyczka od osoby prywatnej może zostać udzielona na dowolnych warunkach. Możliwe jest także udzielenie pożyczki nieoprocentowanej. Takie rozwiązanie jest stosowane przede wszystkim w rodzinie oraz między znajomymi.
Nieoprocentowana pożyczka nie jest traktowana jako nieodpłatne świadczenie, ale podlega opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych. Podatek PCC musi zapłacić pożyczkobiorca. Aby rozliczyć się z fiskusem, potrzebuje on umowy, w której określona będzie między innymi kwota pożyczki. Poza tym spisanie umowy pożyczki jest obowiązkowe, kiedy jej kwota przekracza 1000 zł.
Pożyczka nieoprocentowana dotyczy z reguły osób bliskich. Jeśli należą one do pierwszej grupy podatkowej, mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku pod warunkiem, że suma wszystkich udzielonych pożyczek od jednej osoby nie przekracza w ciągu 5 lat kwoty 9637 zł.
Aby skorzystać ze zwolnienia, pożyczkobiorca musi jednak zgłosić zawarcie umowy pożyczki oraz uwzględnić w niej odpowiednią formę przekazania pieniędzy: przelew lub przekaz pocztowy.
Tytuł dokumentu: Umowa pożyczki nieoprocentowanej - WZÓR
Aktualizacja: 2023-06-05
Ilość stron: 2
Format pliku: .DOC
Pobrań: 134
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.