Wzór umowy pożyczki w rodzinie

17 

Pożyczka w rodzinie jest popularnym i korzystnym dla pożyczkobiorcy rozwiązaniem, ponieważ z reguły jest nieoprocentowana, a jej warunki elastyczne i dopasowane do potrzeb biorącego pożyczkę.

W ramach umowy pożyczki między członkami rodziny pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść na własność pożyczkobiorcy określoną sumę pieniężną lub określoną ilość rzeczy oznaczonych co do gatunku.

Warunki udzielenia pożyczki warto udokumentować na piśmie. Do przygotowania odpowiedniego dokumentu można wykorzystać gotowy do wypełnienia wzór umowy pożyczki w rodzinie.

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Umowa pożyczki zawiera zobowiązanie pożyczkodawcy do przeniesienia na rzecz pożyczkobiorcy określonej sumy pieniężnej lub rzeczy oznaczonych co do gatunku.

Jednocześnie dokument zobowiązuje pożyczkobiorcę do zwrotu takiej samej sumy pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku. Umowa pożyczki może zostać zawarta między osobami obcymi lub bliskimi. Popularnym rozwiązaniem jest umowa pożyczki w rodzinie, najczęściej nieoprocentowana. 

W ramach umowy pożyczki w rodzinie strony mogą ustalić elastyczne warunki spłaty ratalnej lub jednorazowej. W dokumencie powinny uwzględnić między innymi kwotę pożyczki, informację o oprocentowaniu, warunki wypowiedzenia umowy czy warunki spłaty.

Pożyczka w rodzinie, podobnie jak pożyczka między osobami obcymi, podlega opodatkowaniu. Osoby należące do I grupy podatkowej mogą skorzystać jednak ze zwolnienia od podatku, jeśli dopełnią kilku formalności, w tym zgłoszą fakt zawarcia pożyczki do urzędu skarbowego.

Zgłoszenia nie wymaga pożyczka, której wartość nie przekracza kwoty 9637 zł – łącznie w ciągu pięciu lat, od tej samej osoby.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wzór umowy pożyczki w rodzinie”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Wzór umowy pożyczki w rodzinie

Aktualizacja: 2023-08-12

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 125

wzor-umowy-pozyczki-w-rodzinie
Wzór umowy pożyczki w rodzinie
17