Umowa pożyczki pieniędzy od rodziców – wzór

17 

Umowę pożyczki od rodziców traktuje się jako pożyczkę od osoby prywatnej, dlatego podlega ona opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W celu rozliczenia się z fiskusem czy też uzyskania zwolnienia od obowiązku podatkowego, umowę warto udokumentować.

Do przygotowania odpowiedniego pisma można wykorzystać profesjonalnie opracowany wzór umowy pożyczki pieniędzy od rodziców. Pismo zawiera wszystkie wymagane elementy formalne. Wystarczy pobrać je, uzupełnić i opatrzyć podpisem pożyczkodawcy oraz pożyczkobiorcy. 

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Umowa pożyczki przewiduje przeniesienie własności określonej sumy pieniędzy na inną osobę. Pożyczka może być oprocentowana lub nieoprocentowana, a z pożyczką nieoprocentowaną najczęściej mamy do czynienia w przypadku pożyczki od rodziny.

Ponieważ pożyczka, na przykład od rodziców, jest pożyczką od osoby prywatnej, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Umowa pożyczki pieniędzy od rodziców powinna zostać sporządzona na piśmie, aby pożyczkobiorca mógł się z niej rozliczyć.

Poza tym dokument pełni rolę dowodową na wypadek ewentualnego sporu. Umowa jest też obowiązkowa, jeśli kwota pożyczki przekracza 1000 zł.

Umowa pożyczki pieniędzy od rodziców może skorzystać ze zwolnienia od podatku PCC (strony umowy należą do I grupy podatkowej), jeśli pożyczkobiorca zgłosi fakt jej zawarcia w terminie 14 dni.

Dotyczy to pożyczek, które przekraczają kwotę 9637 zł łącznie w ciągu 5 lat. Dla zwolnienia z obowiązku podatkowego konieczne jest również przekazanie pożyczonych pieniędzy przelewem bankowym lub przekazem pocztowym, nie w gotówce. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Umowa pożyczki pieniędzy od rodziców – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Umowa pożyczki pieniędzy od rodziców - wzór

Aktualizacja: 2023-06-05

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 129

umowa-pozyczki-pieniedzy-od-rodzicow-wzor
Umowa pożyczki pieniędzy od rodziców - wzór
17